Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

19 Mart 2018 Pazartesi
Tıp Dünyası Elektronik Sigaraya Neden Karşı?
Elektronik sigaranın yaygınlaşmasından sonra, doktorlar tarafından uyarılar yapılmaya başladı.
Kategori : Duyurular
22 Kasım 2017 15:40
 
Tıp Dünyası Elektronik Sigaraya Neden Karşı?

Elektronik sigaranın yaygınlaşmasından sonra, doktorlar tarafından uyarılar yapılmaya başladı. Sağlık Bakanlığı devreye girdi ve satışını yasaklama yoluna gitti. Fakat bu cihazlar her türlü uyarı ve yasaklamaya karşın yoğun ilgi görmeye devam ediyor ve her yerde satılıyor. Piyasada joyetech gibi binen ürünlerin yanında, masa altından satılan ne olduğu belirsiz pek çok ürün tüketiciye ulaştırılıyor. Kullanıcıların nereden geldiği belli olmayan ürünlere karşı dikkatli olması öneriliyor. Bu masa altında satılan ürünlerin nasıl bir teknolojiyle üretildiği belli olmadığı için, risk faktörleri yükseliyor. Cihazda kullanılan teknik ürünlerin kaliteli olması, özellikle kullanılan pil ve bataryanın belli markalarda olması çok önemli. Bataryaların kalitesiz olması, son zamanlarda çok duyulmaya başlanan cihazın patlaması sorunlarına yol açabiliyor. Kalitesiz bataryaların cep telefonlarında da aynı soruna yol açtığı unutulmamalı.

Peki tıp dünyası elektronik sigara kullanımına neden bu kadar tepki gösteriyor? Aslında bu konuda ikiye ayrılmış durumdalar olarak kabul edilebilir. Kimi doktorlar sigarayı bırakması için hastalarına smok alien gibi markaları önerirken, kimisi uzak durulması konusunda uyarıyor. Bazı doktorlar elektronik sigaraların bağımlılıktan kurtarmadığı, tam aksi nikotin bağımlılığını arttırdığı görüşünde. Elektronik sigara ürünlerinde kullanılan e-likitlerde kimyasal bulunduğunu ve bunun da insan sağlığı için zararlı olduğunu söylüyorlar. Fakat göz ardı edilmemesi gereken bir gerçek de var. Bu kimyasalların aynısı, hatta daha fazlası sigarada zaten mevcut. Sigarada ayrıca elektronik sigarada bulunmayan, zift ve katran da var. Ciğerlere en büyük zararı verenin de bu iki madde olduğu biliniyor.

Tıp dünyası karşı çıkıyor, kullanıcılar kullanmaya devam ediyor ve elektronik sigara piyasası da hızla büyüyor. Bu kadar çok farklı görüşün olmasının nedeni, elektronik sigaranın insan sağlığına olan etkilerinin yeterince araştırılmamış olması. Ne dünyada nede ülkemizde bu konuda yapılan yeterli araştırma yok ve önyargılı davranıldığı görülüyor. Ortak kanı elektronik sigaraların daha az zararlı olduğu yönünde. İnsan sağlığına zararları olabilir fakat bunun ortaya çıkabilmesi için zamana ihtiyaç var. Yine de elektronik sigaralar, kullanan on kişiden ikisine dahi sigarayı bıraktırabiliyorsa eğer, zararından çok yararı var demektir.

Okunma : 5399
Gündem haberleri
15 Yaşındaki Kızdan Haber Alınamıyor
16 Mart 2018 Okunma: 10971 Asayiş
İvriz Barajında Can Pazarı
18 Mart 2018 Okunma: 10919 Asayiş
Dün kaybolan kızlar bakın nerede bulundu?
17 Mart 2018 Okunma: 8296 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın