Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

24 Kasım 2017 Cuma
Kanseri 10 saniyede tespit ediyor
Austin Teksas Üniversitesi'nde görevli araştırmacılar, icat ettikleri MasSpec isimli 'mucize' kalemle kanserli dokuyu 10 saniye gibi kısa bir sürede tespit etmeyi başardı.
Kategori : Sağlık
09 Eylül 2017 23:21
 
Kanseri 10 saniyede tespit ediyor

Austin Teksas Üniversitesi'nde görevli araştırmacılar, icat ettikleri MasSpec isimli 'mucize' kalemle kanserli dokuyu 10 saniye gibi kısa bir sürede tespit etmeyi başardı. Bu teknolojinin, hastalığı erken teşhis etmede ve kanserli hücreyi dokudan tamamen temizlemede büyük rol oynayacağı belirtiliyor.

Çağımızın en büyük sağlık sorununun kanser olduğu birçok kişi tarafından biliniyor. Her yıl 8 milyonun üzerinde insan bu hastalık nedeniyle yaşamını yitiriyor ve 2030 yılına gelindiğinde, dünyada yıllık kansere yakalanma sayısının 22 milyonu aşacağı öngörülüyor.

Gelgelelim kanserle mücadelede her geçen gün yeni yöntemler geliştiriliyor. İşte o gelişmelerden bir tanesi de MasSpec adı verilen ‘mucize’ kalem. Austin Teksas Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, icat ettikleri MasSpec isimli kalemle kanserli dokuyu 10 saniye gibi kısa bir sürede tespit etmeyi başardı.

Bilindiği üzere kanserle mücadelede erken teşhis büyük önem taşıyor. MasSpec de kanserli dokunun tanısını hızlı ve kolay bir şekilde yaptığı için, erken teşhis için sağlık uzmanlarına yardımcı oluyor.

Ayrıca kalemin teşhisi yapabilmesi için hastaya değil, sadece dokuya ihtiyaç duyuyor. 10 saniyelik süre içinde dokunun analizini yapan kalem, ameliyat esnasında da kanserli dokunun tamamının tespit edilmesinde ve temizlenmesinde büyük rol oynayacak.

Normal şartlar altında kanserli dokunun tespitinin 30 dakika, bazı durumlarda ise daha uzun sürebildiği belirtiliyor.

Okunma : 2751
AYD HABER İÇİ SAĞ
YEDİİKLİM
Közde Piliç
Gündem haberleri
Kar ve Fırtına Uyarısı
20 Kasım 2017 Okunma: 11696 Gündem
Yaşam savaşını kaybetti
20 Kasım 2017 Okunma: 11491 Gündem
Cezaevinden iki firar
20 Kasım 2017 Okunma: 10113 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın