Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

17 Mart 2018 Cumartesi
Elektrikli otomobil Konya’da üretildi
Konya’da üniversite öğrencileri tarafından tasarlanıp üretilen tamamı yerli elektrikli otomobile diriliş 1251 ismi verildi.
Kategori : Teknoloji
16 Eylül 2017 00:05
 
Elektrikli otomobil Konya’da üretildi

Konya’da üniversite öğrencileri tarafından tasarlanıp üretilen tamamı yerli elektrikli otomobile diriliş 1251 ismi verildi.

Konya Ticaret Odası (KTO)  Karatay Üniversitesi öğrencileri, tamamen yerli tasarım olan ve "Diriliş 1251" ismini verdikleri elektrikli araç tasarlayarak önemli bir çalışmaya imza attılar.

Üniversite bünyesinde kurulan Ar-Ge Topluluğu öğrencilerinin tasarımını yaptığı ve tamamı yerli üretim olan elektrikli aracın uzunluğu 4 metre ve 6 kilowattlık batarya ile saatte 110 kilometre hıza ulaşabiliyor.

"Diriliş 1251" ismi verilen aracın, motor, motor sürücü, batarya yönetim sistemi, yerleşik şarj birimi, batarya paketlemesi, telemetre, araç  kontrol sistemi ve mekanik aksamı tamamen yerli olarak üretildi.

KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk,  yaptığı yazılı açıklamada, aracın öğrencilerin tasarımı olduğuna dikkati çekerek; “Üniversite olarak yerli Otomobil konusunda Konya'ya destek vermeye devam ediyoruz. Bu tarihi sorumluluğa Konya ev sahipliği yapmaya hazır. Kendi yerli otomobilimizi üretmemizin Türkiye için önemi üzerinde daha çok durmayı ve daha fazla çalışarak üniversite sanayi iş birliğiyle bu sorumluluğun üstesinden gelmeyi hedefliyoruz” dedi.

Okunma : 5802
Foto galeri
AYD HABER İÇİ SAĞ
Gündem haberleri
15 Yaşındaki Kızdan Haber Alınamıyor
16 Mart 2018 Okunma: 9857 Asayiş
Tosuncuk Umutlarımızla Oynadı
15 Mart 2018 Okunma: 6531 Gündem
Dün kaybolan kızlar bakın nerede bulundu?
17 Mart 2018 Okunma: 6343 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın