Foto galeri

Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

 
 
Tarih : 19 Kasım 2020  -  Saat : 01:05:42   Görüntülenme: 21835

Büyükdede Köyü bağlı olduğu Konya’nın Ereğli ilçe merkezine 13 kilometre mesafe uzaklıktadır. Büyükdede Köyü Konya şehir merkezine mesafesi ise yaklaşık 153 kilometredir.

Büyükşehir yasası ile birlikte mahalle unvanına kavuşan Büyükdede mahallesinin ne zaman, kimler tarafından kurulduğuna dair net bir bilgi bulunmamaktadır.

Mahallenin bilinen ancak kesin olmayan tarihi M.Ö. 2500-2000 yıllarına yani Etilere kadar dayanır.

Zaman zaman yapıldığı iddia edilen gayri resmi kazılarda Bizans İmparatorluğuna ait kalıntıların bulunduğu görülmektedir.

Köyün ilk kuruluş yeri Pınarbaşı mevkisi olup bu bölgede Yakacık ismi ile kurulduğu bilinir. Daha sonraki zamanlarda şimdiki yerine taşınan köy Büyükdede olarak isimlendirilmiştir.

Köyün ikinci adi Dede-i Kebir’dir. Köy bu ismini mezarlıktaki türbede yatan bir zattan almıştır.

Bu zat 674-678 yılları arasında Arapların İstanbul’u kuşatmak üzere Anadolu’ya geldikleri sırada Torosları geçerken ölen, Peygamberimizin müezzini Bilâl-i Habeş’ in torunu olduğu söylenir. Bu zatin 7 kardeş olduğu, en büyüklerinin burada yattığı bilgisi Karaman müzesindeki eski eserlerden tahmin edilmektedir.

1960’lı yılların baslarında Türkiye çapında bütün nüfus kütükleri yenilenmiş ve köy, kasaba, şehir isimleri günümüz Türkçesine uyarlanmıştır. İşte bu dönemde Dede-i Kebir olan köyün ismi Büyükdede olarak değiştirilmiştir. Köyde bulunan tarihi cami, türbe ve su kaynakları Osmanlı İmparatorluğu döneminde koruma altına alınmış ve bununla ilgili ferman da yayımlanmıştır.

Büyükdede Köyü
Büyükdede Köyü bağlı olduğu Konya’nın Ereğli ilçe merkezine 13 kilometre mesafe uzaklıktadır.