Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

28 Mayıs 2020 Perşembe
Çocuklardan Ev Yapımı Öyküler
Uzaktan eğitim sürecinde okullarına hasret kalan çocukların geniş hayal dünyalarını yansıttığı öykülerin derlendiği "Çocuklardan Ev Yapımı Öyküler" kitabı yayımlandı.
Kategori : Kültür Sanat
07 Mayıs 2020 12:30
 
Çocuklardan Ev Yapımı Öyküler

Uzaktan eğitim sürecinde okullarına hasret kalan çocukların geniş hayal dünyalarını yansıttığı öykülerin derlendiği "Çocuklardan Ev Yapımı Öyküler" kitabı yayımlandı.

 

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle başlatılan uzaktan eğitim sürecinde çocukların evde geçirdikleri günlerde hayal kurma, düşünme ve yazma becerilerini güçlendirmeleri için 23 Nisan'ın 100. yıl dönümünde öykü yazma çağrısı yapıldı.

Katılımı istenen ilkokul ve ortaokul seviyesindeki öğrencilerden kısa sürede binlerce öykü geldi. İllerde yapılan ön değerlendirmenin ardından çocukların öyküleri Milli Eğitim Bakanlığı merkezinde, metin yazarları ve editörlerden oluşturulan kurulda değerlendirmeye alındı.

Kurul, hepsi birbirinden özel ve değerli bu öyküleri ''yaratıcılık'', ''dil kullanımı'' ve ''ifade gücü'' kriterleri açısından yakın planda inceledi. Yapılan değerlendirme sonucunda ortaya Türkiye’nin farklı şehirlerinden, farklı özelliklere sahip 100 çocuğun yazdığı "Çocuklardan Ev Yapımı Öyküler" kitabı çıktı.

"e-Kitap" olarak yayımlanan bu eser ile dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş böylesi bir dönemde çocuklardan da bir iz bırakıldı.

''Editörlerimizin seçim yapması hayli zor oldu''

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kitabın yayımlandığı müjdesini Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Çocuklarımıza, 'Öykülerinizi bizimle paylaşın, belirleyeceğimiz 100 öyküyü 23 Nisan’ın 100. yıl dönümünde kitaplaştıralım' demiştik... Editörlerimizin seçim yapması hayli zor oldu. 'Çocuklardan Ev Yapımı Öyküler' sizlerle." ifadeleriyle duyurdu.

Kitap için bir ön söz kaleme alan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, kitaptaki öyküleri okumaya başladığında duyduğu heyecanı şöyle anlattı:

"Hayal dünyaları alabildiğine geniş ve masum… İnsanlık için Korona Kralı ile savaşanlardan, sonsuz mutluluk arayışına çıkanlara; yeni bir gezegen bulup uzaylılarla arkadaş olanlardan, 23 Nisan’ın rengini arayanlara… Birbirinden farklı ve zengin konular, üsluplar… Dünyaya ve yaşadıklarımıza bizim gibi bakmadıkları kesin. Çocuklarımın öykülerini okurken dünya edebiyatından, Türk edebiyatından nicelerinin fısıltılarını duydum. O fısıltılar, çocuklarımın yakın gelecekte Türkiye'nin ve hatta dünyanın saygın edebiyatçıları, senaristleri, metin yazarları olacaklarını söylüyordu. Yaptıkları betimlemeler, kullandıkları kelimeler, cümlelerindeki ahenk ile bunun yakın zamanda olacağına inancım tam, çocuklarıma güvenim sonsuz.''

"Bu kitabı çocuk kitabı deyip bir kenara koymayın. Satır aralarında çocuklarımızın bize anlattıkları çok şey var." değerlendirmesinde bulunan Selçuk, "Özellikle yetişkinlere, anne babalara önerebileceğim nefis bir öykü derlemesi olmuş. Öykülerini bizimle paylaşan tüm çocuklarıma sevgilerimle… Çocuklarımızdan öykü derlemeye devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

"Çocuklardan Ev Yapımı Öyküler" kitabı, "http://cdn.eba.gov.tr/oykuler/" adresinden e-kitap ve pdf formatında erişime sunuldu.

Ereğli Haber - Kaynak : AA

Okunma : 3172
Foto galeri
zafer eğitim
AYD HABER İÇİ SAĞ
Gündem haberleri
Son Dakika: Ereğli’de korkunç kaza: İş adamı Mustafa Akbel hayatını kaybetti
28 Mayıs 2020 Okunma: 22615 Asayiş
Son Dakika: Ereğli’de kaza: Gelini ile birlikte hayatını kaybetti
26 Mayıs 2020 Okunma: 22547 Ulusal Haberler
"Akgöl'ün gelini" allı turnalar
26 Mayıs 2020 Okunma: 13639 Kültür Sanat
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın