Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

29 Ekim 2020 Perşembe
Masmavi görüntüsüyle Acıgöl sizleri bekliyor
Bölgenin en önemli doğa harikalarından biri olan ve Türkiye’nin birinci dünyanın ise üçüncü en derin gölü Acıgöl masmavi görüntüsüyle sizleri bekliyor.
Kategori : Kültür Sanat
17 Ekim 2020 14:11
 
Masmavi görüntüsüyle Acıgöl sizleri bekliyor

Bölgenin en önemli doğa harikalarından biri olan ve Türkiye’nin birinci dünyanın ise üçüncü en derin gölü Acıgöl masmavi görüntüsüyle sizleri bekliyor.

Konya’nın Karapınar ilçesinde bulunan ve Konya şehir merkezine yaklaşık 109 kilometre, Ereğli’ye ise 45 kilometre uzaklıkta bulunan bir doğa harikası Acıgöl.

Adının çağrıştırdığı kötü hislerin tam tersine, gördüğünüz anda içinizde çok güzel duyguların uyanmasını sağlayan bir atmosferi var buranın. Öyle ferah öyle berrak görünüyor ki Acıgöl’ün masmavi suları, insanın baktıkça içi açılıyor, baktıkça bakası geliyor.

Masmavi berrak suyu ve çevresinde uçuşan kuş sesleri ile adeta farklı bir dünyaya alıp götürüyor sizleri.

Çevresini dolaşan patika yolu heyecanlandırsa da muhteşem manzaralar sunuyor sizlere.

Acıgöl nerede ve nasıl gidilir?

Acıgöl, Konya il merkezine 109 kilometre, Ereğli’ye ise yaklaşık 45 kilometre mesafede yer alıyor. Konya üzerinden Karapınar ilçesi yönüne doğru hareket ettiğiniz zaman yaklaşık 1 saat 20 dakika sonra Acıgöl’de olacaksınız. Ereğli’den ise 25-30 dakikada gidilebiliyor.

Acıgöl hakkında ilginç bilgiler

Buranın doğal güzelliğinin yanında okudukça insanın ufkunu genişleten özellikleri de oldukça enteresan. Gidip görmeden önce bu kısa bilgileri iç ederseniz, en azından Acıgöl’un nasıl olup ta Türkiye’nin çöl iklimine en yakın bölgesi olan Konya Karapınar’da bulunabildiğine biraz anlam verebilirsiniz diye düşünüyoruz.

Acıgöl, aslında yıllar önce yaşanan volkanik bir patlama sonucu oluşmuş olan bir krater gölü. Oldukça büyük bir yüzölçümüne sahip olan gölün derinliği son olarak tam 340 metre olarak ölçülmüş! Bu özelliğiyle Acıgöl, Türkiye’nin 1. Dünya’nın ise en derin 3. gölü. Zaten sahip olduğu o masmavi renginden ne kadar derin olduğu anlaşılıyor.

İşin ilginç yanı, öyle temiz ki öyle ışıl ışıl ki, o derinlikte bile belli noktalarda suyun dibini görebiliyorsunuz. Tabi bunun da bir sebebi var. Acıgöl, asla dibinde pislik biriktirmiyor çünkü suyun kaldırma kuvveti çok fazla ve suda hiçbir şey dibe batmıyor. İnsanlar da temizliğine özen gösterince ortaya böyle güzel bir görüntü çıkıyor. Umarız hep böyle devam eder.

Acıgöl ’ün hikayesi

Doğal oluşumların mutlaka kulaktan kuşağa yayılan bir hikayesi olur. Elbette buranın da var.

Çok eski zamanlarda Acıgöl’ün yerinde büyük bir dağ ve bu dağın eteklerinde de küçük bir köy varmış. Bir derviş bu köyden geçerken köylülerden ekmek istemiş. Fakat hangi kapıyı çalsa yüzüne kapanmış. Sadece 2 çocuklu bir gelin köylülerden gizlice ona ekmek vermiş, onu ağırlamış ve ibadet etmesi için dervişe imkân sağlamış.

Derviş geline, kızım bu köyde büyük bir afet olacak, o yüzden şimdi bu köyü terk et ve ne olursa olsun arkana asla bakma, diye sıkı sıkı tembih etmiş. Gelin de bir çocuğunu sırtına atarak, diğerinin elinden tutarak köyde. Ayrılmak üzere yola çıkmış.

Fakat aceleyle giderken dervişin nasihati kızın aklından uçup gitmiş ve duyduğu büyük gürültünün ne olduğunu anlamak için arkasına bakma gafletinde bulunmuş. Köyün bulunduğu dağın yerle bir olduğunu görmüş ve hemen önüne dönmeye çalışmış fakat olduğu yerde taşa dönüşmüş.

Acıgöl’de bu efsanenin doğmasına sebep olan bir taş var. Efsaneye göre gelin, işte bu taşın bulunduğu yerdedir.

Okunma : 2313
zafer eğitim
mobilya takımları
Gündem haberleri
Son dakika: Ereğli’de 6 kişi tutuklandı
27 Ekim 2020 Okunma: 9998 Asayiş
Eski nişanlısını ve annesini öldürüp intihar etti
27 Ekim 2020 Okunma: 8712 Asayiş
Ceviz toplarken elektrik akımına kapılan kişi öldü
25 Ekim 2020 Okunma: 8296 Ulusal Haberler
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın