Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

29 Ekim 2020 Perşembe
Merhum Öğretmen Celalettin Set Yazmıştı
Merhum öğretmen Ereğli'li Celalettin SET uzun yıllar önce Zengen'li Gazi YUSUF ÇAVUŞ (KILIÇ) hakkında bir yazı yazmıştı.
Kategori : Tarih
21 Ocak 2019 12:17
 
Merhum Öğretmen Celalettin Set Yazmıştı

Merhum öğretmen Ereğli'li Celalettin SET uzun yıllar önce Zengen'li Gazi YUSUF ÇAVUŞ (KILIÇ) hakkında bir yazı yazmıştı. 

Eski Zengen köyünden merhum Gazi Nizam Mehmet oğlu Yusuf Çavuş’u anmak,ruhunu şad etmek istiyoruz.

1893 yılında doğan merhum,Balkan Savaşı ile askerliğe başlamış Trablusgarp,Suriye,Şam,Suveyş kanlı cephelerinde çarpışarak İngilizlere esir düşmüş ve Malta adasında uzun süre kalmıştır.

Buradan kurtulduktan sonra Çanakkale ve arkasından da Kurtuluş Savaşına katılarak birçok yararlılıklar göstermiştir.Bu son savaşta aynı köyden Kazancı Yusuf oğlu amcası Ali (Kör Ali) ile aynı bölükte çarpışırken O’nun kendi yanında şehit oluşuna tanık olmuştur.Kurtuluş Savaşını takiben Antalya’da da 3 yıl Jandarma karakol komutanlığı yapmıştır.

Satırbaşları ile değindiğimiz bu uzun savaş yıllarının kahramanı Yusuf Çavuş’un çocuklarına anlattığı ayrı bir anısı vardır:

‘’-Bölük komutanı üsteğmen Halet Yemen Cephesinde Hüseyine adında bir Arap kızına aşık olmuştur.Ne yazık ki üsteğmen şehit olmuştur.Maşukası O’nun mezarı başında günlerce gözyaşı dökmüş,kazanlarla ayran ve suyu oradan geçen askerlere ikram ederek;Halet’in ruhunu şad etmiştir.’’

Yusuf Çavuş uzun savaş yıllarından sonra kurulan Cumhuriyete ve G.M.Kemal’e yürekten bağlıdır.

Köye geldiğinde bir okul yapılmasına öncülük etmiş ve köyde araba olmadığından merkeplerle,develerle taş taşıtarak bir ilkokulun 1937-38 yılında öğretime açılmasına maddi ve manevi katkıda bulunmuştur.

Okulun ilk öğretmeni de büyük eğitimci ve hayırsever İzzettin Süllü’dür.O yıllarda Türkiye’nin köylerinde değil büyük kasabalarında dahi okul yoktu.Zengen,Çayhan Bucağının (kasaba) bu konuda bayraktarı sayılır.

Bu okul sayesinde şimdiye kadar Zengen’den 10 mühendis,30 öğretmen,Doktor,hemşire,ebe ve diğer meslek sahibi yüzden fazla değerli yurt ölçüsünde hizmet veren insanlar yetişmiştir.Bu sayısal bilgileri ZengenGazi Mustafa Kemal İlkokulunun değerli müdürü Cuma Erden’in notlarından öğrenmiş bulunuyoruz.

Sonuç olarak geniş bir ailenin,Kılıç ailesinin daima onur duyacağı dede,baba ve akrabaları olan Yusuf Kılıç Çavuş Anadolu'muzun her bucağında bulunan isimsiz kahramanlardan biridir.Bugün hepimiz o özverili,yiğit,ölümü hiçe sayan şehit ve gazilerin sayesinde rahat yaşamaktayız. Zengen Gazi Mustafa Kemal İlkokulunun uygun bir yerinde İzzettin Süllü ile Yusuf Çavuş’un bir köşesinin yapılmasını temenni ederken bu gazimizi de rahmetle anıyoruz.

Okunma : 46815
mobilya takımları
zafer eğitim
Gündem haberleri
Son dakika: Ereğli’de 6 kişi tutuklandı
27 Ekim 2020 Okunma: 9930 Asayiş
Eski nişanlısını ve annesini öldürüp intihar etti
27 Ekim 2020 Okunma: 8673 Asayiş
Ceviz toplarken elektrik akımına kapılan kişi öldü
25 Ekim 2020 Okunma: 8274 Ulusal Haberler
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın