Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

29 Ekim 2020 Perşembe
Milli Mücadele döneminde Ereğli
EREĞLİ, KURTULUŞ SAVAŞI DÖNEMİNDE, İŞGAL EDİLMEMİŞ BİR İLÇE OLSA DA, İŞGALE EN YAKIN İLÇEDİR; ADANA, POZANTI VE ULUKIŞLA İLE TOROSLARIN İŞGAL EDİLMESİ, EREĞLİ'Yİ DE İŞGALİN HEDEFİNE KOYMUŞTUR.
Kategori : Tarih
30 Temmuz 2019 03:34
 
Milli Mücadele döneminde Ereğli

EREĞLİ, KURTULUŞ SAVAŞI DÖNEMİNDE, İŞGAL EDİLMEMİŞ BİR İLÇE OLSA DA, İŞGALE EN YAKIN İLÇEDİR; ADANA, POZANTI VE ULUKIŞLA İLE TOROSLARIN İŞGAL EDİLMESİ, EREĞLİ'Yİ DE İŞGALİN HEDEFİNE KOYMUŞTUR.

Her ne kadar işgale uğramamış olsa da, işgal edilmiş yerlere sınır olması nedeni ile, Milli Mücadele döneminde birtakım doğal sorumluluklar üstlenmiştir. İşgalin getirdiği karmaşadan etkilenmiştir ve yer geldiğinde sivil kuvvetleri ile savunma durumuna geçmiştir.

Şimdi sizlere Kurtuluş Savaşı Döneminde Ereğli'de yaşanan bazı olaylardan ve durumlardan bahsedeceğim.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, bugün bile isimlerini sık sık duyduğumuz Ereğli'nin ileri gelenleri, Kuvay-ı Milliye üzerinde büyük etkileri olmuş kişilerdir. Bunları isim isim, yaptıkları çalışmalarla birlikte bir sonraki yazımızda ele alacağız.

Mondros Mütarekesinden sonra, Adana ve Pozantı yerleşimleri ve çevresi Fransızlar tarafından işgal edilmişti. Burada bulunan Fransız ordusundan bir yüzbaşı, beraberindeki zenci askerlerle birlikte Ereğli İstasyon binasında bulunan Müfettişlik binasını işgal etmişti Bu esnada, Niğde'de bulunan 41. Fırka 126. Alay komutanı Kaymakam Rüştü ve kumandanlardan Binbaşı Rıfat Bey de, Ereğli'ye gelerek Ereğli'deki Kuvay-ı Milliyecilerle bir toplantı düzenledi. Toplantıdan, Ereğli'de bulunan Fransız Yüzbaşının Ereğli'den kovulması kararı çıktı.

Aynı gece, Ereğli'nin ileri gelenlerinden ve Kuvay-ı Milliyecilerinden Derviş (İzbudak) Efendi, yanına Arif Efendi'yi de alarak silahları kuşandı ve İstasyon binasına giderek, Fransız Yüzbaşı'ya, sabah ilk trenle Ereğli'yi terk etmesini söyledi. Ertesi sabah yine binaya gelen Derviş Efendi, binanın kuşatıldığını, Ereğli'yi terk etmezlerse, çatışma çıkacağını söyleyerek, Fransız Yüzbaşı'yı bir kez daha uyardı. Fransız Yüzbaşı, sözlü olarak dirense de, tehditler savurarak, askerleri ile birlikte Ereğli'yi terk etmek zorunda kaldı.

Bundan sonraki süreçte, Adana'da zulümlerini sürdüren Fransız Ordusu, bölgede bulunan Ermenilere, işgal sonrasında burada bir Ermeni Devleti vaad ederek, Ermenilerden oluşturdukları çetelerle bölge halkını öldürüyorlardı.

Ancak, bölgenin Fransızlardan kurtulmasından sonra kurulan İstiklal Mahkemelerinde, bölgede halkı öldüren İsyancı Ermeniler tek tek yakalandı ve yargılandı. Yargılama sonucunda, 8 kişi ile Konya Ayaklanmasına katılan 2 kişi idama mahkum edildi. İdam cezaları da, Ereğli'de, bugünkü Fatih Caminin bulunduğu alana kurulan darağaçlarında infaz edildi.

(Fransızlarla Ankara Anlaşması imzalanmamış olsaydı, Ereğli ve bölgesi de işgal edilecek yerler listesindeydi)

İşgal döneminde Ereğli işgal edilmemiş olsa da, çevresinin işgale uğraması, Ereğli'de birtakım olumsuzluklara da yol açmıştı. İşgal bölgesindeki çeteler, Ereğli'deki Ermeni halkı örgütlemeye çalışsa da, gerek Ereğli halkının, gerekse Ermeni halkın sağduyulu davranması sonucunda, Ereğli'de Ermeni örgütlenmesi olmamıştır. Sadece, Ereğli'de Miliadis isimli bir Ermeni'nin evinde yapılan aramada çok sayıda İngiliz Askeri üniforması ve silahlar ele geçirilmiş, Miliadis ise tutuklanarak Niğde'ye gönderilmiştir.

Milli Mücadele döneminde, Konya'da baş gösteren Delibaş Mehmet İsyanında ise, isyanın Karapınar ve Ayrancı'ya sıçraması üzerine Ereğlili Kuvay-ı Milliyeciler, Niğde 31. Tümen Komutanlığı'ndan getirdikleri silahları halka dağıtmışlar ve olası bir isyan girişiminde savunmaya hazır beklemişlerdir Ayrıca, birçok silahlı vatandaş, Ereğli'nin Güneyinde ve Batısında (Tekke civarı ve şimdiki Fidanlık Civarı) mevzilerde savunmadan beklemişlerdir.

Yine Milli Mücadele döneminde (Eylül 1922), yaralı askerler Ereğli'ye getirilmiş ve burada şehit olan yaralılar, Ereğli Şeyh Şahabettin Camii'nde şehitliğe defnedilmiş, ancak daha sonra burada Devlet Hastanesi inşaatının başlaması nedeni ile cenazeler buradan kaldırılarak bugünkü Meydanbaşı şehitliğine defnedilerek üzerine anıt dikilmiştir.

Mesut Şahin

Okunma : 39177
zafer eğitim
mobilya takımları
Gündem haberleri
Son dakika: Ereğli’de 6 kişi tutuklandı
27 Ekim 2020 Okunma: 9941 Asayiş
Eski nişanlısını ve annesini öldürüp intihar etti
27 Ekim 2020 Okunma: 8677 Asayiş
Ceviz toplarken elektrik akımına kapılan kişi öldü
25 Ekim 2020 Okunma: 8278 Ulusal Haberler
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın