Gazete Küpürü Kesmekle İdareci Olunmaz! | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Gazete Küpürü Kesmekle İdareci Olunmaz! | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

20 Ocak 2021 Çarşamba
Gazete Küpürü Kesmekle İdareci Olunmaz!

Şalgam aşa girince yağ oldum sanırmış sanmasına ama yağ olmakta, aş olmakta o kadar kolay değil!.

Kimi ne oldum delisi olmuş ve bulunduğu makam ile mevkiin gereklilikleri hususunda eğitimsiz kimseler bir rastlantı sonucu yapamayacakları, başaramayacakları, elleri yüzlerine bulaştıracakları halde önemli bir işin başına geçseler ya da bir mevki elde etseler, fütursuzca davranmaya, o yerin adamı gibi görünmeye ve böbürlenmeye başlarlar.

Dahası, böylesi durumlarda ortaya koydukları haksız tavırları, kendi haklarıymış gibi ileri sürerler. Onların gurur ve kibirleri hat safhaya gelmiştir artık. Kendilerini her şeyin üstünde, ulaşılmaz, en iyisini kendileri biliyormuş gibi görürler. Hâlbuki bizler makam ve mevkilerin geçici olduğunu bilerek yaşamalıyız ve dahi bu minval üzere bir hayat sürmeliyiz.

Sürmeliyiz ki arkamızdan rahmet okuyanımız çok olsun. Öyle ki, her zaman alçak gönüllü olmalı kimseye üstünlük taslamamalıyız. Hele hele işimiz din eğitimi ve diyanet ise üzerimizde bir fazla sorumluluk olduğu bilincini hiç ama hiç unutmamalıyız.

Bir kere yolcu kendini hancı yerine koymuşsa şayet; sonbaharda dalından kopmuş, rengi sararmış, benzi solmuş, ilkbahardan umutsuz bir yaprak misali bir o yandan bir bu yana savrulur. Tıpkı bizim Ereğli’de ki bazı idarecilerimiz gibi. Herkes yerini bilmeli, hakkaniyetle davranmalı, kıyamet günü Arş’ın altında gölgelenecek yedi zümreden biri olan adil idarecilik vasfını yitirmemeli. Şayet yitirirse şakulün topuzunu kaçırmıştır vesselam. Eee şakulün topuzu kaçınca da birileri arkanızdan teneke çalar ki işin en zor kısmı da burasıdır.

Artık yaptıklarınızın zorunuza gitme zamanı gelmiştir!

Boşuna söylememiş atalarımız. “Kamış ses verince ney oldum sanır, İp gerilince yay oldum sanır. Sarayda oturmakla Padişah olunmaz. Aptal ata binince bey oldum sanır” diye. Oturduğumuz koltuk karakterimize yön vermemeli. İnsanlığımıza gem vurmamalı. Adaletten yoksun bırakmamalı. Koltuktan güç alan değil, koltuğa güç veren idareciler olmalıyız  ki; rotamızı kaybetmeyelim Azizim.

Her gazete kupürü kesen idareci olsaydı, memleketi satır ve sütunlardan yönetir olurduk. Kaldı ki yılların emeği ile sayfa sayfa okunup, ezber ettirilen, alanında marka yapmış bir kurumu, marka olmasına büyük katkı sağlamış değerli isimleri alelade bir gazete küpürü kesip atarmış gibi buruşturtup bir kenara bıraktırmayız Azizim.

Es cümle. Gazete kupürü kesmekle de idareci olunmuyor vesselam!

Düzenleme : 15 Haziran 2020 22:05 Okunma : 14833