Hani Ereğli’de Mustafaları Boğdurtmayacaktık! | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Hani Ereğli’de Mustafaları Boğdurtmayacaktık! | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

25 Kasım 2020 Çarşamba
Hani Ereğli’de Mustafaları Boğdurtmayacaktık!

Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı, söz ola ağulu aşı, yağ ile bal ede demiş Merhum Yunus Emre..

Ünlü Şair Yunus’un da işaret ettiği üzere, “Kişi bile söz demini, demeye sözün kemini.

Bu cihan cehennemini, Sekiz cennet ede bir söz” düsturundan taviz vermemeye çalıştık bugüne değin. Fakat öyle anlar olur ki ne yaparsanız yapın insanlara anlatmaya çalıştıklarınızı ifade etmede zorluk yaşarsınız. O zaman sözünüz kılıçtan keskin olur ki, gel gelelim kılıç ne kadar keskin olursa olsun kınına zarar vermez, veremez.

Amacımız ne birilerine savaş açmak, ne de kafa kestirmek. Tek gayemiz var, oda savaşın önünü kesmek. Ereğli 2019’a kadar hiçbir dönem iradesini güçlü bir şekilde ortaya koyamamış. Hiçbir dönem bu kadar kararlılıkla özgür iradesini yansıtamamış. O zaman dediğimiz gibi bugünde ifade ediyoruz ki, Ereğli 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde bağımsızlığını ortaya koymuş, Ereğli Partisinin Ereğli Belediye Başkan Adayı olduğunu ifade eden Sayın Oprukçu’yu göreve getirmiştir.

 

Gelişen konjonktür itibari ile seçim döneminde ısrarla hiçbir siyasi partiye geçmeyeceğini ifade ederek vatandaşın oylarına talip olan Sayın Oprukçu, MHP’ye geçmesinden hemen önce Konya Basınına yaptığı açıklamada, “Ereğli’yi il yapan siyasi partiye geçeceğim” sinyali vermişti. Sonuç itibari ile Sayın Oprukçu artık yuvasında. Sayın Oprukçu siyasi anlamda “Bağımsız” olması dolayısı ile kendisine oy veren seçmen açısından her ne kadar prestij kaybetse de, Ereğli’nin menfaatleri açısından bu dönüşün isabetli bir karar olduğunu düşünenlerden biriydim. Fakat Oprukçu’nun Cumhur İttifakına geçişinin Ereğli’ye artı bir değer olmadığını Taşevler Restorasyonu projesinin meclisten geçememesinde acı bir tablo olarak gördük!

Şimdi asıl meseleye gelecek olursak mahalle tam anlamı ile yanıyor diyebilirim. Ereğli Belediyesi ise çalkantı içerisinde. Hepimiz hatırlıyoruz. Sayın Oprukçu’nun çok değil bundan 1,5 yıl önce Ereğli meydanlarında yaptığı açık hava toplantılarında, “Ereğli’de bir kez daha Mustafa’ların boğdurulmasına müsaade etmeyeceğiz” dediğini. Peki ya sizce Ereğli’de Mustafalar vaat edildiği gibi boğdurulmuyor mu? Pekâlâ boğduruluyor! Fakat siyasi anlamda bu gidişat herkesi dipsiz bir girdaba çeker ki sonuçları ise vahim olur.

 

Ne demişti Fatih Sultan Mehmet Han, ‘’ İktidar gölge kabul etmez’’ Peki, Ereğli Belediyesinde iktidarı gölgeleyen kim? Kral’dan çok Kralcılık yapan kim? Kralın haberi var ya da yok bilmem! Fakat bu Kral’dan çok Kralcı olan zatı muhterem Sayın Oprukçu’nun yanında yakınında, semtinde, yöresinde dava arkadaşlığı, yol arkadaşlığı yapmış kim var ise yakıp, yıkıp, yok etmekle meşgul. Peki, Kralın bundan haberi yok mu? Elbette vardır. Hiç değilse kulağına kar suyu kaçmıştır. Ya bu arkadaşa sabır ediyordur, ya da vaziyetin böyle seyretmesi için talimatı kendi veriyordur. Başka seçenek yok.

Fakat şu bilinmelidir ki, Sayın Oprukçu Ereğli’de seçimi bu arkadaşla kazanmadı. Yola çıktığı, dava arkadaşlığı, yol arkadaşlığı yaptığı insanlarla kazandı. Bir adam için onlarca dava arkadaşını, yol arkadaşını yolda bırakmak, başka bir ifade ile yola çıktıklarını yolda bulduklarına değişmek yakışmaz. Bunun adı Ereğli’ye hizmet etmek isteyen Mustafa’ları dışardan gelmelere boğdurtmak değil de nedir? Geçenlerde bu arkadaştan dili yanan bir abimiz, “Ereğli’ye iki Hüseyin fazla. Ya Hüseyin gidecek, ya da bizim Hüseyin’i götürecek” diyordu. Peki ya sizce de öyle mi dostlar?

Düzenleme : 25 Haziran 2020 18:40 Okunma : 21121