Reklamı Kapat
- G:

Ehliyette yeni dönem; Bu testi geçemeyenler ehliyet alamayacak

Ehliyet sahibi olmak isteyenler için yeni bir dönem başladı... Yeni uygulamaya alınan testi geçemeyenler ehliyet sahibi olamayacak.

mask

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan son değişiklik, sürücülerin ve yol kullanıcılarının güvenliğini artırmayı hedefliyor. Yeni düzenlemeyle birlikte, uyku apnesi tanısı konan bireylerin ehliyet alımı veya yenileme süreçlerinde önemli bir kısıtlama getirildi.

2/8
mask

Uyku apnesi, sürücülerin dikkat ve reaksiyon süreçlerini olumsuz etkileyebileceği için, bu durumu olan kişilerin trafikte araç kullanmaları riskli görülüyor. Bu nedenle, artık uyku apnesi tanısı konan kişiler, ehliyet alamayacak veya mevcut ehliyetlerini yenileyemeyecekler.

Yapılan düzenlemeyle sürücülerin güvenliği artırılmaya çalışılırken, uyku apnesi tanısı konan bireyler için ehliyet alımı veya yenileme süreçlerindeki kısıtlamaların tartışmalara neden olduğu belirtiliyor.

3/8
mask

Özellikle ehliyet yenileme sürecinde sağlık raporu alınması gerekliliği getirilmiş durumda ve bu raporlar uyku apnesi sendromunu da içeriyor. Bu değişiklikle birlikte, sürücülerin sağlık durumunun daha detaylı bir şekilde incelenerek güvenli bir sürüş ortamının sağlanması amaçlanıyor.

Ancak, bu yeni düzenlemenin uygulanmasıyla ilgili pratikte karşılaşılacak zorluklar ve uyku apnesi tanısı konmuş bireylerin hakları konusunda ilerleyen dönemlerde daha fazla tartışma ve değerlendirme bekleniyor.

4/8
UYKU APNESİ NEDİR? mask

UYKU APNESİ NEDİR?

Uyku apnesi, sık görülen ve uyku sırasında tekrarlayan ataklarla, soluk alıp vermenin kesintiye uğradığı tehlikeli boyutlara varabilen bir uyku bozukluğudur. Tedavi edilmediği takdirde uyku apnesi, Tip 2 şeker hastalığı ve inme veya kalp krizi gibi bazı önemli kardiyak hastalıkların ortaya çıkmasında rol oynayabileceği için bilinçli ve dikkatli olunmalıdır.

Uyku apnesi, solunumun uyku esnasında ani ve tekrarlayıcı bir şekilde durduğu ciddi bir uyku bozukluğudur. Günümüzde yaygın olarak görülen uyku apnesi rahatsızlığının ülkemizdeki sıklığı %5 ila 10 arasında değişkenlik gösterir.

Solunum bozukluğuna uyku apnesi diyebilmek için solunum durmasının en az 10 saniye olması gerekir. Rahatsızlığın farklı alt tipleri bulunur. Hastalığın belirtileri ise apnenin bu alt tiplerine göre farklılık gösterebilir

5/8
UYKU APNESİ TİPLERİ NELERDİR? mask

UYKU APNESİ TİPLERİ NELERDİR?

Uyku apnesi başlıca 3 alt tipe ayrılır:

Obstrüktif (Tıkayıcı) Uyku Apnesi
Obstrüktif uyku apnesi tamamen ya da kısmen hava yollarındaki fonksiyon kaybı nedeniyle meydana gelen oksijen düzeyi düşüklüğü ve uykunun kesilmesi atakları ile karakterizedir.

Bu bozukluk nedeniyle kişinin uyku kalitesinde belirgin bir azalma söz konusudur. Bu temel belirtilere genellikle yüksek sesli horlama ve gündüz vakti uykululuğu gibi diğer şikayetler de eşlik edebilir.

6/8
mask

Bu apne formu, üst solunum yollarında tıkanıklığa yol açan faktörler nedeniyle ortaya çıkan tiptir. Aynı zamanda genel popülasyonda en sık tespit edilen apne formu da obstrüktif uyku apnesidir.

Üst solunum yollarındaki tıkanma veya daralmalar normal hava akımının kesilmesine neden olur ve bu durum apne şikayetlerinin oluşması ile sonuçlanır. Obstrüktif uyku apnesine uygun müdahale edilmediği takdirde bir takım önemli rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir bu nedenle obstrüktif apnenin uygun tanı ve tedavi alması önem arz eder.

7/8
mask

Santral Uyku Apnesi
Santral uyku apnesi, beyindeki merkezlerin, solunumu kontrol eden kaslara uygun sinyaller gönderemediğinde ortaya çıkan apne formudur. Uyku sırasında tekrarlayan solunum durması nedeniyle kişinin oksijen karbondioksit dengesi olumsuz yönde etkilenir. Obstrüktif apneden farklı olarak santral uyku apnesinde solunumsal işlevler sürdürülemez ve bu nedenle hava akımı kesilir.

Birbirine benzer şekilde sonuçlanan bu iki apne türünde aynı zamanda benzer şikayetler de söz konusudur. Gün içerisinde aşırı uykulu hissetme, konsantrasyon eksikliği ve baş ağrısı oluşabilecek şikayetler arasındadır.

8/8
mask

Bu şikayetlerden farklı olarak santral uyku apnesinin altında yatan neden Parkinson hastalığı veya benzeri bir nörolojik rahatsızlık olması halinde yutkunma zorluğu, konuşma kalıpları ile ilgili farklılıklar, ses tonu değişiklikleri ve genel halsizlik gibi belirtiler de hastalık tablosuna dahil olabileceği için dikkatli olunmalıdır.

Mikst Uyku Apnesi (Kompleks Uyku Apnesi Sendromu)
Mikst uyku apnesi sendromu, kişide hem obstrüktif hem de santral uyku apnesi birlikte görülür.

25 Nis 2024 - 11:20 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ereglihaberleri.com sitesinde 719.796 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ereğli Haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ereğli Haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ereğli Haberleri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ereğli Haberleri değil haberi geçen ajanstır.Reklamı Kapat