Talha Uzer Gündem Özel’de önemli açıklamalar yaptı

Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatif başkan ve başkan adayı Talha Uzer Özcan Saraç ile Gündem Özel programında seçimle ilgili açıklamalarda bulundu. Uz...

Büyütmek için resme tıklayın

Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatif başkan ve başkan adayı Talha Uzer Özcan Saraç ile Gündem Özel programında seçimle ilgili açıklamalarda bulundu.

Uzer açıklamalarında şunlara değindi;

Yarın son gün inşallah seçmen ortaklarımız iradesini kullanacak ve kimi istiyorsa ona oyunu verecek. Ben buradan öncelikle Ereğli, Karaman, Karapınar, Emirgazi, Halkapınar, Kazımkarabekir bu bölgelerdeki bizim ekip arkadaşlarımıza, bize gönül veren arkadaşlarımızla çok ciddi bir kampanya süreci geçirdik. Hinterlandımız çok büyük, ortaklarımızın hepsine ulaşmaya çalıştık. Emeği geçen ekip arkadaşlarıma, seçim ofisinde koşturan arkadaşlarıma, herkese teşekkür ediyorum. Seçim çalışmamızla çok ciddi bir vekâletname topladık.

SEÇİM İÇİN HER ŞEYİ HAZIRLADIK

3 Temmuz Cumartesi günü Ereğli Şehir Stadyumunda saat 8, 8.30 gibi hazirun listelerimiz imzalanmaya başlayacak. Bin kişi içeriye alındığında genel kurul başlayacak. Açılış konuşması yapacağım. Divan oluşasıya kadar yönetim kurulu başkanı benim. Divanı oluşturduktan sonra divan kurulu başkanı Panko Birlik’den gelen İştiraklar Müdürümüz olacak. Başkan yardımcısı da İştiraklar Müdür Yardımcımız olacak. Karşı grupta divana üç tane isim yazdırıyor. Bizim tarafımızdan da üç tane isim yazdırılacak. Tarım Bakanlığı hükümet komiserliği olarak çok ciddi bir katılım sağlayacak. Tarım Bakanlığı da gözlemci olarak orada divanı ve olan olayları gözlemleyecek. Çeşitli illerimizden gelen kooperatif personelleri de yazım masalarında ortaklarımızın girişi ve imzalarını alacaklar. Her masada iki tane kooperatif personeli olacak.

Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatifinin hiçbir personeli masalarda oturmayacak. Dışarıdan gelen kooperatiflerimizden 180 tane personel masalarda yazım görevi yapacak. 90 tane masa açılacak, her bölgeye eşit oranda. Her masalarda diğer kooperatifin personeli olacak, Tarım Bakanlığında da gözlemci olacak. Seçimlerimizde biliyorsunuz vekalet ile oy kullanılıyor. Bir ortağımız bir ortağımıza vekaleten oy kullanabiliyor. Çok ciddi anlamda vekalet sayımız var. Buradan sayısını söylemek istemiyorum. Çünkü bunlar seçmenin iradesini yanlış etkileyecek şeyler. Vekalet vermekte çok zor bir olay, kimse kimseye güvenmez, sadece üstünde oy kullanacak diye yazıyor ama adama vekaletname talebinde bulunduğumuzda sanki malımı, mülkümü mü devredecek gibi akıllarına çeşitli sorular geliyor ama sağ olsunlar başta Karaman, Ayrancı, Emirgazi, Karapınar bölgelerindeki tüm ortaklarımız ciddi anlamda güven vermişiz ki bu vekâletleri verdiler. Vekâletlerin çoğu da Ereğli de ki ortaklarımızın üzerine alındı. Ereğli’ den stada gelip gitmek daha kolay çünkü.  Kendi seçmenlerime, vekalet aldığımız ortaklarımıza sesleniyorum.

Grup liderlerimiz var onların talimatlarından çıkmadan, bizdeki vekaletname oyları da örnek vereceğim, Ereğli Bulgurluk Köyü’nden bir ortağımız üstüne Hotamış Köyü’nden bir vekalet alınmış. Önce kendi masasına Bulgurluk masasına gidecek oradan kendi oyunu alacak oradan sonra Hotamış masasına gidecek vekalet oyunu alacak. Elinde iki tane giriş kartı olacak. Stat girişinde Tarım Bakanlığı personellerine giriş kartlarını teslim edecek. Eline iki tane zarf dört tane pusula verilecek. Yeşil pusula bizim pusulamız, kırmızı da rakibin pusulası. Bize oy atmak isteyenler kırmızıları çöpe atacak, yeşilleri zarflara birer birer koyacaklar. Özellikle burası önemli. İki tane yeşili bir zarfa koyup atarlarsa bir oy sayılıyor bu.  Buna çok dikkat etmelerini istiyorum. Ayrı ayrı zarfların içine birer tane yeşil koymaları lazım. Bu kadar çalışmanın, bu kadar emeğin en sonunu yarın stadyumda bu olay belirleyecek. O yüzden biz astı astarı olmayan iddialara cevap vermeyeceğiz. Gereken cevaplarımızı verdik, seçmenimiz biliyor. Biz proje adamıyız, yaptıklarımız ortada 15 tane fiili eser kazandırdık. Bunları köylerde, kasabalarda, ilçelerde anlattım. Bu emeğimizin, çalışmalarımızın karşılığını görmemiz ve göreve devam etmemiz için gelecek hizmetleri daha da sıkı sarılmamız için bu vekâlet oyların iyi kullanılması gerekiyor. Tahmin ediyorum, bizim 7 bin civarında eşleştirmeli oyumuz olacak. 2018 yılında 13 bin katılım oluşmuştu minimum yine oralarda bir katılım bekliyorum. Orada masaları geniş tuttuk, havalarda sıcak. Masa sayımızı ve eleman sayımız da arttırdık. Herkesi buradan sükunete de davet ediyorum.

SEÇİMLER GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE YAPILACAK

Güvenlik noktasında karşı grup ile bir protokol imzaladık. Yazı altında bağladık. Seçimin seyri ile ilgili nerede, kimin olacağı gibi istişare içinde bir protokole bağlandı. Emniyet ve Kaymakamlığımız da seçimin güvenliği ile ilgili onlarda sıkı tedbirler alıyorlar. Aslında ben böyle şeylere gerek duymuyorum. Emniyet de ki arkadaşlarımız orada birini müdahale etmek için değil güvenliğimizi sağlamak için oradalar kimse korkmasın. Önceki seçimlerimizde de bir şey olmadı, bu seçimde de hiçbir şey olmayacağını ben kendim, yönetimimim, ekip arkadaşlarım adına taahhüt ediyorum. Çünkü biz bir savaşa girmiyoruz. Duran Bey’in dediği gibi kendi tarafı diye bir şey yok. Ben bu kooperatif yönetim kurulu başkanıyım. Duran Bey de benim tarafım, oy atan da atmayan da tarafım. Tüm taraflarımıza sesleniyorum, hiçbiriniz birbirinizi kıracak işlemin, söylemin içinde olmayın. Bu makamlar, seçimler gelip geçici. Hepimiz aynı memlekette yaşıyoruz. Cenazelerimizi birlikte kaldıracağız, düğünlerimizi birlikte yapacağız. En önemlisi o kooperatiften beraber alışveriş yapacağız. Onun için sükûnette kalmaya devam edelim.

Saat 17.00’a kadar yazılımlar bitecek. 17.00’ den sonra yazılım sahasında kalan vatandaşlarımız oy kullanmaya devam edecek ama saat 17.00’ den sonra yazılım sahasına hiç kimse alınmayacak. Tahminim saat 18.00 gibi de oylama işlemi biter. Tarım Bakanlığımıza da dedik, elemanlarımızı fazlalaştıralım çünkü oy sayımı Divan Kurulu Başkanlığı’nın altında yapılır. Bizden de karşı taraftan da üç kişi var, Tarım Bakanlığından da personel olacak. Saat 20.00 veya 20.30 gibi sonuç çıkmış olur.

Seçim sonunda kazanırsak şayet, herkese sesleniyorum. Kimse taşkınlık yapacak hareketlerde bulunmasın, ben kutlama falan düşünmüyorum. Karşı tarafı yerecek, küçük düşürecek hareketleri sevmiyorum. Herkesi uyarıyorum. Dışarıdan gelen misafirlerimiz var onları misafir edip uğurlayacağız. Herkes işine gücüne bakacak, yeni bir dört yıllık sezona başlayacağız. Yapılmış işleri ben bunu yapacağım diye anlatmayacağız. Örnek veriyorum cevap vermek amacında değil, Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatifi 25 tane personeline Karaman Ziraat Odası ile iş birliği yaparak drone ile ilaçlama eğitimi aldırttık. Hepsinin ehliyeti de var. IPARD’ dan yaklaşık bir 4 milyon Euro gibi bir destekleme olacak. O da Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatifine aktarılacak. Biz birçoğunu da anlatamadık. Allah’ımın izniyle, ortaklarımın yardımıyla birçok projeler yapmışız. Şimdi bunları proje olarak gündeme getiriyorlar bilgileri olsun. Bu dronelar Karaman, Karapınar, Ereğli bölgelerinde zaten alınmış olacak. İşlemleri bitti, personel de eğitimlerini aldı. Bu eğitimleri aldırırken Karaman, Karapınar, Ereğli Ziraat Odalarındaki personellere de eğitimlerini aldırdık. Allah’ın izniyle de ilk açılacak olan IPARD döneminde de o droneları alacak, IPARD desteklememiz verilecek. Bunları da proje olarak anlatmasın kimse.

TÜM BÖLGELERİN SIKINTILARINI BİLİYORUM

Bu kooperatifte gelmiş geçmiş ne kadar emeği olan ölmüşleri rahmetle anıyorum. Yaşayanlara da sağlıklı, huzurlu yaşam diliyorum. Anlamadığım bir şey var. Hep eski yeni tartışmalarına girdik, bu kooperatifin 30 yıllık yöneticiliğini Özbudak soyadı yaptı Allah razı olsun. Çamur siyaseti yapmayalım diye defalarca söyledim. Defalarca televizyon ekranlarına davet ettim ama çamur at izi kalsın şeklinde devam edildi. Buradan 30 bin ortağıma soruyorum, Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatifi Özbudak soyadına has bir yer mi? 30 sene kimse ses çıkarmadı, ben ve ekibim karşılarına çıktık aday olduk. Ben isterdim ki karşıma kendi yönetimlerden arkadaşlar aday olarak çıksın.

Soruyorum, Özbudak soyadı olmasa Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatifi batar mı? Geçmişten beri hep biz olmasak biz olmasak diyorlar, neden? Kardeşim kusura bakma da burası dedenin malı değil. 30 bin ortaklı bir yer. Buradan ortaklarımızın hepsine şunu da taahhüt ediyorum. Ben 30 yıl o koltuk da oturacağım diye aday olmadım buraya. Defalarca sizin yayınlarınızda da söyledim bunu da.

DÖRT YIL SONRA ADAY DEĞİLİM

Dört yıllık bir görev süresi daha istiyorum, Allah’ın izniyle ortaklarımın da vereceğini biliyorum. Dört yıl sonra zaten aday değilim. Ereğli’mizin, Karapınarı’mızın, Karaman’ımızın sıkıntılarını, bölgemizin sıkıntılarını, mahkeme süreçleri, pandemik süreçler bizi biraz yavaşlattı biraz da biz bu yapıyı tanımıyorduk, bilmiyorduk. 2014 de aday oldum beş grup çıktık, demokrasi şöleni gibi bir seçim oldu. 2014 de de Duran Bey adaydı, 2018 adaydı, 2022 de de aday. Ben şunu söylüyorum buradan da 2026 da da aday olacak bu adam. Ben 2026 da ölmez ömrümüz olursa aday değilim ama Duran Özbudak çıktığı sürece adayım. Karşımıza başka rakipler çıksın, bu kooperatif Duran Özbudak ile Talha Uzer’ in malı değil. Değişik arkadaşlar görev üstlensin. Hep aynı senaryoyu 30 yıl boyunca yaşamış bu millet. Keşke rakibimiz başka insanlar olsaydı. Sanki benden şahsi gıcıklığı varmış gibi sürekli çıkıyor. Ya değiştirsin, Emin Ersoy Günaydın aday olsun, Ramazan Kocabaş olsun. Bu adamlar da yönetir burayı. Benim soyadım olmasa benim ailem olmasa Ereğli Kooperatifi batar diyor. Kusura bakma batmaz. Herkes de buranın yöneticiliğini yapar. Dört yıllık görevi bana verdi, batmadığını da gördü. Yapılan yatırımları da gördü. Yapılacak olanlara da ortaklarımız inanıyor. Bu kooperatif belki benim dönemimden sonra daha da ileriye gidebilir, yerime gelecek arkadaşlar daha da değişik projelerle bu çiftçilere daha yardımcı olabilir. Çamur siyaseti ile bu iş yürümez. Benim tavsiyem ortaklarımdan dört yıl sonra Duran Özbudak’ ı karşıma aday çıkarmayın yoksa ben adayım, başkası çıkarsa aday değilim. Burası babamın malı değil, şu oturduğum koltuğun sevdalısı değilim. Karşımdaki arkadaşımı da küçümsemiyorum, seçimden sonra da inşallah kazanırsak sizlerle koltukla ilgili söyleyeceklerim olacak.-

SÜT BİRLİĞİNİN BAŞINA GELENLERİ HERKES BİLİYOR

Ereğli Süt Birliğinin başına gelenleri herkes biliyor, biz kimseyle gelmiyoruz. Bir sıkıntı vardı Ereğli’de. Eskiden rahmetli Mustafa Akbel’in sütünü topluyorduk biz. Zengen Kasabamızdan başlıyorduk Türkmen Köyüne gelene kadar 1,5 ton süt topluyorduk. 1,5 ton sütü on köyden zor topluyordum. Bun adamlara hizmet etmek daha kolay. Herkes matematik uzmanı ya şuradan hesap yapın, şimdi 400 ton süt var. Bu kooperatifin alışveriş yaptığı eski bitti. Buradan ortaklarıma söylüyorum. Ereğli, Karapınar, Karaman hinterlandında ekilmedik yer yok. Benim babam 1994 yılında pancar ekmeye tövbe etti. 20 dekar pancarı vardı. Beyefendi diyor ya 1500 dekar pancar ekiyor diye, benim 1500 dekar pancarım hayatta olmadı. Maksimum ektiğim 450-500 dekar oldu. Selvili köyünde konuşma yaparken dün ortaklarımızdan biri Nihat Avşar dedi ki ismini de veriyorum çünkü Duran Bey ile ortak arkadaşımız. Benim pancarımı da o eker. Ya başkanım dedi geçen sene de pancarını be ektim 230 dekardı dedi. Yine de çok büyük büyüme benim babama göre.

Ürün deseni kısıtlıydı ne bu kadar gübre ne bu kadar yem lazımdı. Sulama sistemleri, damlama sistemi yoktu. 2007 yılından sonra Türkiye’de bu işler yapıldı. Eski ile yeniyi kıyaslamanın şansı yok. Eskiden bu kooperatiften 300 tane çiftçi alışveriş yapıyordu bunun da 300 kilogram ürüne ihtiyacı vardı. Şimdi 16 bin kişi yapıyor. Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatifi 16 bin kişini tüm ihtiyaçlarını karşılayacak diye de bir şey yok, yetişebildiği kadar, piyasayı regüle edebildiği kadar çiftçinin bu zor günlerinde yanında olabildiği kadar olur. Öyle bir iddiamız yok çünkü hinterlandımız geniş, tedarik noktasında fiyatları söylediğimiz zaman devasa bir rakam çıkıyor. Bu kooperatifte öyle bir para yok, sen gelir alışveriş yaparsın, borcunu ödersin, cüzi karlar olur onunla da devamlılığı sağlarsın. Devalüasyon olan yıllarda da bizim dört yılda çok büyük dediğimizi bir devalüasyon ilk başladığımız güne döndürdü, bizim suçumuz değil.

YAPACAĞIMIZ İŞLER VAR

Biz bu kooperatifte yapacağımız işler olduğu için aday olduğumuzu söyledik. Derdimiz köylünün derdi, çamur siyasetlerinden uzak bir kampanya yürüttüm, sadece sorulan sorulara cevap verdim. Hatta lojman döşedi diyor ya, bugün gittim lojmana baktım. Allah var gidin de çekin bir döşediğimiz lojmanı. Yerde bir minder orada bir minder. Vatandaşa gösterelim. Oy devşirilmez buralardan. Yaptıklarımızı, yapacaklarımızı anlatalım. Herkesi de sükunete davet edelim. Yarın da ortaklarımdan ricam, sandıklarımıza sahip çıkın, iradenize sahip çıkın. Tarif ettiğim gibi yapalım. Bu çok önemli.

Defalarca söyledim, ben ölüleri sildim. Vay 5600 ortak. Bu dört yıl süre içinde de üye olan arkadaşlarımızda oldu. Umut Bey televizyon programınızda bir soru sordu, bayanlarımız da haklı buradan onlarla ilgili yerme, aşağılama gibi laflar sarf etmedim. Öyle anlaşıldıysa da özür dilerim, onlar bizim baş tacımız. Sadece bir şeye dikkat çekmek istedim, pancar çiftçisi öyle olmaz, pancar çiftçisi biz yağlık deriz kafasında yağlık ile gerçi söylemlerimden de huylanıyorlar ama yağlık derler bağlarlar şalvarlı kadınlar olur. Kesinlikle bayanlarımızı kötülemek anlamında cümle sarf etmedim. Kırıldılarsa da haklarını helal etsinler. Kesinlikle kimseyi saça, başa, giyime göre yargılamam hakkımda yok.

Hem Sudurağı hem Hotamış çok ciddi destek veriyorlar. Hem vekaleten hem asaleten Talha Başkan ile beraber edeceklerini beyan ettiler. Artık Karşı grup o kadar çok şey yapmışlar ki oy toplarken diyorlarmış ki bizde Talha Başkana çalışıyoruz vekaletinizi biz verin diye karşılaştık. Bu tarz söylemlere gerek yok arkadaşım. Toplayamadıysanız vekaletleri gelin birazını vereyim sıkıntı yok.

02 Tem 2022 - 23:51 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ereglihaberleri.com sitesinde 695.840 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ereğli Haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ereğli Haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Ereğli Haberleri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ereğli Haberleri değil haberi geçen ajanstır.