Sağlık Turizmi Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Sağlık turizmi yetki belgesi nasıl alınır? Sağlık turizmi konusunda hizmet sunacak olan kuruluşların almak zorunda oldukları belgeye sağlık turizmi ye...

Sağlık turizmi yetki belgesi nasıl alınır? Sağlık turizmi konusunda hizmet sunacak olan kuruluşların almak zorunda oldukları belgeye sağlık turizmi yetki belgesi denir. Sağlık turizmi yetki belgesi almak için Sağlık Bakanlığı’nın ilgili dairesine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu belge ‘’ Uluslararası sağlık turizmi ve turistin sağlığı hakkındaki yönetmelik ‘’ kapsamında verilen bir belgedir. Sağlık turizmi yetki belgesi, yurtdışından Türkiye’ye gelen ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilere sağlık hizmetinin sunulması için gerekli olan bir resmi evraktır.

Sağlık turizmi yetki belgesi nasıl alınır? 13.07.2018 yılı itibariyle sağlık turizmi faaliyetinde bulunacak olan sağlık kurulularının sağlık turizmi yetki belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki sağlık kuruluşlarının yurtdışı sağlık hizmetini sunabilmelerinin yolu sağlık turizmi yetki belgesine sahip olmaktan geçer. Gerekli kriterleri karşılayan hemen her kuruluş; Sağlık Turizmi Yetki Belgesi alabilir. Ancak bu sertifikayı almadan önce yerine getirilmesi gereken bazı şartlar vardır. Bu durum aracı kurumlarda ve sağlık kuruluşlarında farklılıklar taşımaktadır.

Uluslararası Sağlık Turizmi Birimi, sağlık turizmi yetki belgesinin alınması konusunda yetkili bir kuruluş olarak karşımıza çıkmaktadır. Kamu sağlık tesislerinin sağlık turizmi yetki belgesi alması için il müdürlükleri devreye girmektedir. Bu durum özel kuruluşlar için de geçerliliğini korumaktadır. Tam da bu noktada hem aracı kuruluşların hem de sağlık kuruluşlarının sağlık turizmi yetki belgesini almaları gerekmektedir. Burada sağlık turizmi yetki belgesi alma kriterleri karşımıza çıkmaktadır.

Sağlık Kuruluşları İçin Sağlık Turizmi Yetki Belgesi Şartları

Elbette ki sağlık turizmi yetki belgesi almak isteyen sağlık kuruluşlarının belirli şartları yerine getirmesi şarttır. Peki, sağlık kuruluşlarınca sağlık turizmi yetki belgesi nasıl alınır? İşte ön koşullar!

Kalite değerlendirme puanının en az 85 olması

Mesul müdürce imzalanmış uluslararası sağlık turizm birimi kurulduğuna dair belge

USTB bünyesinde çalışacak olan personellerin dil yeterliliğini gösterir belge

Sağlık Bakanlınca ilgili sağlık kurumuna verişmiş olan ruhsatla faaliyet izin belgeleri

Yetkili tarafından doldurulmuş olan yetki belgesi başvurusu formuyla imza sirküleri

Sağlık turizmi konusunda hizmet sunacak olan hekimlere ait mesleki geçmiş bilgileri

İlgili sağlık kuruluşunun Dola veya Euro cinsinden banka hesap bilgileri – İBAN

Mesul müdür tarafından imza altına alınmış olan taahhütname

Sağlık Turizmi Yetki Belgesi Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bir belgedir. Bu belge Türkiye’de yabancılara yönelik olarak tıbbi tedavi hizmeti sunmak isteyen sağlık kuruluşları ve aracı kurumlar tarafından alınmak durumundadır. Bu sertifika, hastanın muayene edildiğini ve herhangi bir bulaşıcı hastalık veya başkalarının sağlığını tehlikeye atabilecek diğer koşullardan arınmış olduğunun tespit edildiğini göstermektedir.

Aracı Kuruluşları İçin Sağlık Turizmi Yetki Belgesi Şartları

Aracı kuruluşlar açısından sağlık turizmi yetki belgesi nasıl alınır? Aracı kuruluşlar yurtdışı sağlık hizmetlerinin sunulmasına aracılık yapan kurumsal kuruluşlardır. Elbette ki aracı kuruluşların da sağlık turizmi belgesi alabilmelerinin ön koşulları bulunmaktadır. İşte Türkiye’de aracı kuruluşların sağlık turizmi yetki belgesi almalarının ön koşulları;

En az 3 farklı sağlık tesisiyle protokol yapmış olmak

Firmanın ana sözleşmesinin bulunduğu Ticari Sicil Gazetesi

Şirkete ait imza sirküleri

Aracı kurumu temsil etmekle yetkili olanların ticari sicil tasdiknamesi

Aracı kurumu temsil etmekle yetkili olanların kimlik bilgileri

Aracı kurumu temsil etmekle yetkili olanların adli sicil beyan bilgileri

Aracı kuruma ait vergi levhası

Aracı kuruma ait olan ve mali müşavirce onaylanmış olan kurumlar beyannamesi

Aracı kurumda görevli olan en az 4 farklı personelin dil yeterlilik seviyesini gösterir belge

Sağlık Turizmi Yetki Belgesi başvurusunda bulunmak için öncelikle yetkili daireden randevu almanız ve tıbbi kayıtlarınızı o doktor tarafından kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Günümüz koşullarında aracı kurumların sağlık turizmi konusunda geniş kapsamlı bir faaliyetin merkezinde yer aldıkları bilinmektedir. Bu da son zamanlarda aracı kurumların çok daha fazla bir şekilde ön plana çıkmalarını mümkün kılmaktadır.

Sağlık turizmi yetki belgesi nasıl alınır? Dahası kimler bu belgeyi alabilirler? Sağlık turizmi yetki belgesini almak isteyen kuruluşlar; en az 5 yıl süreyle meslekte tecrübe edinmiş olmalıdırlar Yine uluslararası sağlık birimini oluşturanlar ve en az 2 yabancı dil bilen personellere kadrolarında yer verenler bu belgeyi alabilmektedir.

Sağlık Turizmi Yetki Belgesi Alan Kuruluşların Sundukları Hizmetler

Sağlık turizmi yetki belgesine sahip olan kuruluşlar, yabancı hastalara sağlık hizmeti verebilmektedir. Sağlık turizmi yetki belgesi alan kuruluşlar, geniş kapsamlı bir şekilde sağlık hizmeti sunmak konusunda yetki alırlar. Bu diş tedavisinden tutun da estetik uygulamalarına varıncaya kadar çok sayıda farklı işlemi içine almaktadır. Hatta kimi zaman tedavi paketlerinin dahi sağlık kuruluşlarının sundukları özel hizmetler arasında yer aldıkları bilinmektedir.

Sağlık hizmeti sunucularının yabancı hastalara sağlık hizmeti sunmadan önce Sağlık Turizmi Yetki Belgesi almaları esastır. Sağlık Bakanlığı, Sağlık Turizmi Yetki Belgelerini düzenler. Sağlık Turizmi Yetki Belgesi başvurusunda bulunmak için doğrudan Sağlık Bakanlığı’nın ilgili birimi ile iletişime geçmelisiniz. Bunu web sitelerini ziyaret ederek de yapabilirsiniz. Başvuru formu web sitelerinden indirilebilir ve gerekli tüm belgeler ve ödeme ile birlikte gönderilebilir. intclinics.com ile tüm sürece dair bilgiler edinebilirsiniz.

Başvurunuz Bakanlık tarafından kabul edildiğinde, başvurunuzun sunulmasından itibaren üç hafta içinde Bakanlıktan bir onay belgesi alacaksınız. Böylece sağlık turizmi hizmeti sunmak konusunda üst düzeyde bir faaliyetin merkezinde yer alabilirsiniz. Bu noktada sağlık turizmi yetki belgelerinin çeşitli kategorileri bulunmaktadır. Burada ilgili sağlık kuruluşu ya da aracı kurumun alanında uzman olan bir personel yapısına sahip olması şarttır. Ancak bu sayede tam anlamıyla talebi karşılayabilecek bir özellikte yurtdışı sağlık hizmetinin sunulması da mümkün olacaktır. IntClinics ile işe yarar bilgileri takip edebilirsiniz!

18 Ağu 2022 - 10:51 - Yaşam --- Okunma

Muhabir  Makale Reklam

Son bir ayda ereglihaberleri.com sitesinde 763.494 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ereğli Haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ereğli Haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Ereğli Haberleri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ereğli Haberleri değil haberi geçen ajanstır.