İzmir İmar Hukuku

Vatandaşların mülkiyet hakları, genellikle belediyeler olmak üzere hükümetler tarafından oluşturulan imar planlarından doğrudan etkilenir.

Vatandaşların mülkiyet hakları, genellikle belediyeler olmak üzere hükümetler tarafından oluşturulan imar planlarından doğrudan etkilenir. Zira imar ve imar planlarına göre vatandaş parsellerinin yeri ve metrekaresi değişebilmektedir. Ara dönemde önemli bir hak kaybı yaşanabilir. Ayrıca taşınmazlar için yeni imar planlarına göre inşaat bittiğinde mimari projesine uygun ise yapı kullanma izin belgesi verilmelidir. Lisanslama prosedürleri sıklıkla yasal çatışmalara neden olur; verilen ruhsatlar idare tarafından iptal edilebilir ve inşaat tatil tutanağı düzenlenerek iş tamamlanabilir. Hak sahiplerine yüksek imar cezaları verilebilir. Bu durumda İzmir gayrimenkul avukatı veya imar avukatı imdadınıza yetişecektir.

İnşaatın mimari projesine uygun olmaması veya tamamen ruhsatsız yapılması halinde ceza davaları açılır. İzmir avukat hizmetleri için bu tarz başlıca davalar aşağıdaki gibidir. Bunlar:

·       İptal edilen imar planı ve değişiklik örnekleri

·       Yapı kullanma izin belgesi ve yapı ruhsatından kaynaklanan davalar

·       İnşaat para cezasından kaynaklanan davalar

·       Tahsis ve birleşme ile ilgili davalar

·       Mahkemede parselasyon şemasını içeren davalar

İmar Hukuku Nedir?

Herhangi bir arazi veya parsel üzerinde kurulması planlanan resmi veya özel yerleşim yerlerinin amaç ve türlerine göre ne gibi şartlara sahip olması gerektiğine ilişkin kurallar imar mevzuatında yer almaktadır. Ticari veya kişisel nedenlerle yapılan tüm bayındırlık projeleri imar yönetmeliği kapsamındadır. İmar hukuku amacı, yurdun çevre ve sağlık koşullarına uygun konutlar sunmaktır. Bir bakıma gayrimenkul hukuku ile bazı konularda benzerlik göstermektedir.

Bu hedeflere yönelik oluşturulan imar planları, yatırım kararlarına yön vermeyi, imar planları ile güzelleştirilen alanlarda kişi ve ailelerin fiziki çevresini iyileştirmeyi ve arazi kullanım dengesini en pratik şekilde belirlemeyi amaçlamaktadır. Kapladıkları arazi miktarı ve kullanım amaçları açısından imar planları bölge planlarına benzer şekilde oluşturulmaktadır. İmar planları, uygulama imar planları ve nazım planlar olarak oluşturulur.

İmar Avukatı Ne Yapar?

İmar hukuku konusunda uzmanlaşmış avukatlar geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır. Bu durumda avukatların sunduğu hizmetlerden bazıları aşağıdaki gibidir. Bunlar:

·       İmar planları iptal edildiğinde hukuki yardım sağlamak

·       Belediyelerin çözüm süreçleriyle ilgili olarak dile getirilen endişeler için yasal destek sağlamak.

·       Fiyatlandırma belirleme ve tescili içeren durumlarda hukuki yardım sağlanması

·       Kültürel ve doğal kaynakların korunması ve eski eserler yasası hakkında tavsiyelerde bulunmak

·       Yıkım emirlerinin iptali ile ilgili konularda hukuki yardım sağlanması

·       İmar düzenlemeleri ile ilgili sorunlarda hukuki yardım sağlanması

·       Kaçak yapılaşma cezalarının affına yasal destek verilmesi

·       Yüksek Koruma Kurulu kararlarının bozulması için yasal işlemleri desteklemek

·       Bölgesel koruma kurullarının kararlarının bozulması için yasal işlemleri desteklemek

·       Tescil kararlarına karşı getirilen iptal davalarında hukuki yardım sunulması

·       Korunan bölgelerde kalkınmayı içeren yasal konularda yardımcı olmak

·       İmar planı revizyonlarını içeren idari davaların hukuk müşaviri ile desteklenmesi

12 Eki 2022 - 12:50 - Yaşam --- Okunma

Son bir ayda ereglihaberleri.com sitesinde 631.764 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ereğli Haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ereğli Haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Ereğli Haberleri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ereğli Haberleri değil haberi geçen ajanstır.