Reklamı Kapat

Finish Thompson Ürünleri TPM Mühendislik’te

Alanının öncü ismi TPM Mühendislik 20 yıldan uzun bir süredir dünyaca ünlü Amerikan Finish Thompson (FTI) firmasının Türkiye mümessilliğini yürütüyor....

Alanının öncü ismi TPM Mühendislik 20 yıldan uzun bir süredir dünyaca ünlü Amerikan Finish Thompson (FTI) firmasının Türkiye mümessilliğini yürütüyor. Aynı zamanda TPM Mühendislik ülkemizin önde gelen isimleri arasında yer alıyor. Yenilikçi vizyonu ve müşterilerinin ihtiyaçlarını en yüksek performanslı çözümlerle karşılama anlayışını beraberinde getiren sorumluluk bilinciyle manyetik pompa konusunda başvuracağınız ilk adres olma özelliğini taşıyor. Siz de manyetik pompa ve diğer tüm sektörel ihtiyaçlarınıza en etkili çözümlere en ekonomik fiyatlarla erişmek için TPM Mühendislik ile iletişime geçebilirsiniz.

Manyetik tahrik, pompanın ıslak ucuyla motor arasındaki bağlantıyı ifade etmektedir. Doğrudan tahrikli pompalarda pompanın çarkı motorun miline bağlı bulunmaktadır. Bu tasarımda salmastra kimyasal içermektedir. Manyetik tahrikli pompalarda ıslak uç ve motor, sadece bir motor braketiyle birbirine bağlanan iki ayrı kapalı parça olma özelliğine sahiptir.

Motor milini ucuna bir tahrik mıknatısı takılmakta olup tahrik mıknatısı arka mahfaza çevresinde döner. Bu sırada bir başka mıknatısa sabitlenen çark, senkronizasyon içinde dönmektedir. Manyetik tahrikli pompaların sağladığı en büyük avantajlardan biri salmastra ve sızıntı riski bulunmadan toksik, aşındırıcı, pahalı, yanıcı veya çevreye zarar verebilecek sıvıları içeren uygulamalarda mükemmel performans sağlamalarıdır.

Manyetik Tahrik Pompalarının Çalışma Prensibi Nedir?

Motorun tüm torkunun çarka iletilmesi, tahrik mıknatısının ve çark mıknatısının çekiciliği sayesinde mümkün olmaktadır. Motor mili pompanın iç kısmına uzanamadığından salmastraya gerek duyulmaz. Çark motor miline sabitlenmediğinden çark, pompa gövdelerinin içerisinde yüzmektedir. Bu esnada çark sabit bir milin desteklediği motorla aynı hızda dönmektedir. Bu esnada çark sıvıya temas eden tek hareketli parçadır. Salmastra olmaması çoğunlukla bir salmastrayla ilişkilendirilen sızıntı tehlikesinin ortadan kalktığı anlamına gelir. Salmastranın bakımı ya da değiştirilmesi için zaman ya da para harcanmadığından bakım maliyeti de azalmaktadır.

Standart santrifüjlü pompalarda, motordan gelen tahrik mili, normalde esnek bir kaplin ile pompa gövdesinden yararlanılarak çarka bağlanmaktadır. Bu nedenle tahrik milinin mahfazaya girdiği yerde bir çeşit conta bulunmalıdır.

Manyetik tahrikli santrifüj pompalarında, çark ve pompalanan sıvı hava geçirmeyecek şekilde kapatılmış bir mahfaza içinde yer almaktadır. Motordan gelen tahrik mili, muhafazanın dışındaki bir mıknatıs grubunu döndürme görevini üstlenir. Mahfazanın iç kısmında ve bunun karşısında, çarka bağlı bir şaft üzerinde eşleşmekte olan mıknatıs halkası bulunmaktadır. Birbirine bağlanan mıknatıslar sayesinde tork gövdeden aktarılabilmektedir.

Her ne kadar temel prensipleri ve sağladığı avantajlar aynı olsa da manyetik tahrikli pompalar; manyetik tahrikli pozitif deplasmanlı pompalar, içten dişli pompalar, kanatlı pompalar ve dıştan dişli pompalar gibi farklı türleri vardır. Bunlardan her birinde pompalanan sıvı, sızıntı riskinin ortadan kaldırılmasını sağlayan sızdırmaz bir mahfaza içinde yer alır.

Manyetik Pompa Kullanım Amaçları

Özellikle yüksek basınçta kullanılan standart santrifüj pompalarda, pompalanan sıvının pompa mili çevresinden sızmasını önlemek için contaya gerek duyulur. Bu amaçla kullanılabilecek 3 farklı alternatif vardır.

Salmastra kutusu içinde pompa milinin çevresine sıkıştırılan yumuşak salmastra malzemeleri: Ambalaj malzemesi mahfazadaki açıklığın içinde yerinde tutularak salmastra malzemesinin aşınmasıyla ya da yerleşmesiyle kademeli olarak sıkılabilen bir salmastra somunuyla sıkıştırılmaktadır.

O-Ring ya da dudaklı keçe: Tahrik milinin çevresine plastik ya da kauçuk bir halka takılarak pompa gövdesindeki bir girintide yerinde tutulmaktadır.

Mekanik salmastra: Pompa gövdesine takılı sabit bir bileşen ve pompa mili üzerinde dönem bir bileşen mekanik salmastrayı oluşturan parçalardır. Birbirine bastırmak için yaylı olan parçalar olası sızıntıların azaltılması amacıyla kullanılabilecek en etkili seçeneklerin başında gelir.

Bu çözümlerden herhangi birinin kullanılmasıyla sızıntı tamamen ortadan kaldırılamayabilir. Temelde, contanın ve pompa milinin yağlanması ve soğutulması küçük sızıntıların önlenmesi noktasında gereklidir. Bazı durumlarda ise aşırı ısınmanın engellenebilmesi için yağlayıcı enjekte edilmesi gerekliliği doğabilir. Ancak bu pompalanan sıvının kirlenmesi olasılığını da beraberinde getirir.

Özellikle pompalanan sıvının aşındırıcı maddeler içermesi halinde pompa contalarının aşırı sızıntıyı önlemek için izlemeye ve sık bakıma ihtiyacı vardır. Sızan tüm sıvıların güvenli bir şekilde tutulması ve atılması gerekir. Radyoaktif, yanıcı, toksik ya da çevreye zararlı sıvılarda yaşanan çok az sızıntı olasılığı dahi çok büyük bir tehlikeyi beraberinde getirir. Sızıntılar aslında pompa arızalarının ya da kapanmalarının en önemli nedenlerinden biridir. diğer yandan contaların ve paketleme malzemelerinin bakımı pahalı ve zaman alıcı olabilmektedir.

Çevresel kaygılar ile mevzuat, günümüzde tüm endüstrileri daha temiz pompalama teknolojileri uygulamaya yöneltmektedir. Manyetik tahrikli pompalar, pompalanan sıvıyı tamamen pompa gövdesinin içerisinde tutmaktadır. Sadece hareketli parçalardan kaynaklanan aşınmaya maruz kalmayacak, bu nedenle, gerek güvenlik gerekçesiyle gerek arıtma ya da geri kazanım maliyetlerinin düşük olması dolayısıyla hiçbir sızıntının tolere edilemediği uygulamalar için ideal olarak kabul edilen, sabit contası ya da O-ring olan hermetik bir contası vardır.

Pompa teknolojisinde yaşanan ilerlemeler, mühendislerin verimliliğini ve gücünü artırmakta aynı zamanda manyetik pompa çeşitlerinin boyutunun küçülmesini sağlamaktadır.

25 Eki 2022 - 16:52 - Yaşam --- Okunma

Muhabir  Makale Reklam

Son bir ayda ereglihaberleri.com sitesinde 653.757 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ereğli Haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ereğli Haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ereğli Haberleri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ereğli Haberleri değil haberi geçen ajanstır.


Reklamı Kapat