Reklamı Kapat

Kredi Riski Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nakit ihtiyacı olan kişilere belli bir süre sonunda belirli bir faiz oranıyla bankalar tarafından verilen paraya kredi adı verilmektedir. Krediler işl...

Nakit ihtiyacı olan kişilere belli bir süre sonunda belirli bir faiz oranıyla bankalar tarafından verilen paraya kredi adı verilmektedir. Krediler işletmelerin finansal gelişimlerine yardımcı olmakta ve yatırım süreçlerinin devamlılığı için gereken finansal desteği sunmaktadır.

Bankalar yalnızca işletme ve şirketlere değil; ev, araba almaları veya acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bireysel başvuru yapan kişilere de kredi hizmeti vermektedir. Bankaların vermiş olduğu bu hizmete kişilerin fazla talep göstermesi bankacılık sektörünün gelişmesine katkı sağlamış olsa da; kredi riski kavramının ortaya çıkmasına da neden olmuştur.

Kredi riski, kişilerin bankadan almış oldukları kredinin ana parasını ve faiz borcunu ödememesidir. Bu durumda banka zarara girmektedir. Kişinin borcunu ödememesine ve ön görülen risk olasılığının gerçekleşmesine temerrüt adı verilmektedir.

Müşterinin kredi borcunu vaktinde ödememesi bankanın sermaye gereksinimini arttırmakta ve yeni kişilere kredi verme imkânının azalmasına neden olmaktadır. Bu tarz durumlarla karşı karşıya kalınmaması adına bankalar tarafından kişilerin finansal sicil ve kredi notlarının yer aldığı bilgi sistemleri oluşturulmakta ve kredi risk yönetimi yapılırken bu sistemdeki veriler de dikkate alınmaktadır.

Bilgiden daha fazlası kredi risk yönetim sürecinde profesyonel destek sunmakta ve web sitesi üzerinden bu konuda faydalı içerikler paylaşmaktadır. Bilgiden daha fazlası bünyesinde çalışan personeller, alanında uzman ve yeterli donanıma sahip kişilerden seçilmektedir.

Bilgiden daha fazlası sunmuş olduğu hizmet sayesinde bankaların; işletmeler ve bireysel müşterileri için kredi risk yönetimi yapabilmesini sağlamaktadır.

Kredi Riski ve Kredi Risk Yönetimi Neden Bankalar İçin Önemlidir?

Kredi risk değerlendirmesi ve kredi notları sayesinde tüm bankalar müşterilerin finansal geçmişine kolayca erişebilmektedir. Böylelikle kişilerin kredi borçlarını düzenli şekilde ödeyip ödemediklerini görüntüleyebilmektedirler.

Kredi risk yönetimi esnasında kullanılan bilgi sistemleri, bankaların zarar etme olasılıklarını ve kredinin geri ödenmeme ihtimalini en aza indirmektedir.

Kişinin kredi riski belirlenirken;

Daha önce aynı bankadan veya farklı bankalardan çektikleri kredi miktarına

Ödeme düzenine

Kullanılan kredi kartlarına

En son ne zaman kredi kartı başvurusunda bulunulduğuna

Gelir ve gider durumuna

dikkat edilmektedir.

Kişiler bu ölçütler doğrultusundan belirlenen kredi risk puanlarına göre bankalarla ilişki kurabilmekte ve kredi çekebilmektedir. Kişi daha önce çekmiş olduğu kredileri zamanında ödememişse, kredi notu düşükse, kredi kartı ödemesini geciktiriyorsa veya aylık geliri çekmek istediği tutarın taksitlerini karşılamaya yetmiyorsa büyük ihtimalle bankaların kredi hizmetlerinden faydalanamayacaktır. Çünkü bankalar kişilere ve işletmelere kredi verirken paralarını ve kendilerini güvence altına alarak kâr etmek istemektedirler.

Kredi borcunu zamanında ödeyen, kredi kartını zamanında yatıran veya kredi borcunu toplu şekilde belirlenen vadeden daha kısa süre içerisinde ödeyen kişilerin kredi notu yükselmekte ve bankalardan kredi almaları kolaylaşmaktadır.

Kredi Riski Yönetimi

Kredi risk yönetimi; kredi alınan bankanın değerlendirmeleri doğrultusunda gerçekleşmektedir. Kredi tahsis süreçlerinde tüm bankalar kendi karar süreçlerine uygun değerlendirmeler yapmakta ve sonrasında kişinin kredi alıp alamayacağına karar vermektedir.

Kredi alan kişilerin ödeme düzeni ve geri dönüşü sistemler tarafından takip edilmektedir. Zamanında ödenmeyen krediler; kredi notunu düşüreceği gibi bankaların kuralları nedeniyle yasal takip ve icra takibi gibi kritik süreçlerle karşı karşıya kalınmasına neden olabilmektedir. Tüm bunlardan dolayı ödemelerin düzenli yapılması hem banka hem de kredi kullananlar tarafından büyük önem arz etmektedir.

Kredi Riski Nasıl Ölçülür?

Kredi risk yönetimi yapılabilmesi için kredi riskinin ölçülebilmesi gerekmektedir. Kredi risk tespiti yapılırken kredi alan kişinin ödeme gücü baz alınmaktadır. Bankalar kredi risk ölçümü yaparken borç alacak kişinin sermayesini, kredi durumunu, geri ödeme kapasitesini ve teminatını değerlendirmektedir. Bu noktada bankalar, kredi almak isteyen kişinin finansal sicilini kontrol etme ve kredi notunu öğrenme hakkına sahiptirler.

Bazı bankalarda kredi risk yönetiminin olabilecek en etkili şekilde yapılması ve sağlıklı şekilde yürümesi için kredi risk ölçme birimleri bulunmaktadır. Bu birimler, en az kredi risk sahibi kişilere veya hiçbir riski olmayan özel ya da tüzel kişilere kredi alma hakkı sunmaktadır.

Kredi Risk Yönetim Aşamaları Nelerdir?

Kredi risk yönetimiyle etkin kredi portföy yönetimin oluşturulması, fiyatlandırmanın doğru şekilde yapılması ve risk ve getiri dengesinin optimize edilmesini sağlanmaktadır. Kredi risk yönetim süreçlerinde her bankanın kendine özel uygulamaları olsa da belirli temel aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamalar şu şekilde sıralanabilir:

Tanımlama: Kredi risk yönetim sürecinin ilk adımı, riskin genel anlamda tanımlanmasıdır. Bu noktada kredi hizmetlerinin farklı açılardan ele alınması ve değerlendirilmesi gerekmektedir.

Belirleme: Risk tanımları yapıldıktan sonra bankanın süreç içerisinde hangi risklere maruz kalacağı ve bu risklerin hangi ürün, işlem veya hizmetten kaynaklandığının tespit edilmesi gerekmektedir.

Ölçüm: Kaynağı belirlenmiş olan risklerin ölçümü uluslararası düzenlemeler çerçevesinde belirlenen Basel I ve Basel II çerçevesinde yapılmaktadır. Bankaların bu risk ölçümlerini yaparak belirli faaliyetleri uygulaması gerekmektedir.

İzleme: İzleme adımında kredi risk işlem ve portföy bazında ilerlenmektedir. İşlem açısından ticari ve bireysel kredilere ek olarak kişi veya işletmenin diğer bankalardan aldığı krediler izlenmektedir. Portföy noktasında ise konsantrasyon ve korelasyon takip edilmektedir.

Kontrol: Kredi risk yönetiminin son aşaması belirlenen risklerin kontrol edilmesidir. Bu noktada genellikle bağımsız bir birim çalışmakta ve diğer aşamalarda faaliyet gösteren personellerin kontrolünü ve değerlendirmede kullanılan sistem ve bilgilerin denetlenmesini sağlamaktadır.

Kredi risk yönetim sürecini profesyonel rehberliğinde gerçekleştirmek ve alanında uzman kişilerden risk yönetimi hakkında bilgi alarak finansal işlemlerinizi gerçekleştirmek için Bilgiden Daha Fazlası web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

29 Ara 2022 - 17:58 - Yaşam --- Okunma

Mahreç  Makale Reklam

Son bir ayda ereglihaberleri.com sitesinde 523.919 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ereğli Haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ereğli Haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ereğli Haberleri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ereğli Haberleri değil haberi geçen ajanstır.


Reklamı Kapat