Reklamı Kapat

Tıbbi Cihaz Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Tıp merkezlerinin, hastanelerin, kliniklerin ve sağlık merkezlerinin sahip olması gereken tıbbi ekipmanların taşınmasına sağlık lojistik veya tıbbi cihaz taşımacılığı denir. Hastanelerin çoğu tıbbi ekipmanı taşıması gerekir.

Tıp merkezlerinin, hastanelerin, kliniklerin ve sağlık merkezlerinin sahip olması gereken tıbbi ekipmanların taşınmasına sağlık lojistik veya tıbbi cihaz taşımacılığı denir. Hastanelerin çoğu tıbbi ekipmanı taşıması gerekir. Öte yandan diş hekimleri, dahiliye ve jinekologlar da çeşitli tıbbi ekipmanlara ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle tıbbi ekipmanların taşınması sıklıkla yoğun talep görmektedir.

Taşınacak medikal ve tıbbı malzemelerin ağırlığı ve gideceği mesafe önemli olduğu için bu konuda profesyonel ve tecrübe sahibi firmalardan yardım almak işinizi kolaylaştırır. Kolilenmesi ve paketlenmesi sırasında kullanılacak malzemelerin medikal ve tıbbi malzemeler için uygun olmasına dikkat etmek gerekiyor. Taşınacak eşyaların boyutları ve ağırlıkları önemlidir. Bunları taşımaya uygun kamyonların olması nakliye işini daha kolaylaştıracaktır. Firmaların bu konuda kullandıkları malzemelerin son model olmasına dikkat edilmesi gerekir çünkü son model medikal cihazlar son model malzeme gerektirir.

Tıbbi cihazlar hayati önem taşıdığından taşımacılık işlemi hassas, organize ve güvenilir olması gerekir. Bu koşullar dikkate alınmadığında taşınması istenen cihazların hasar alması ve kullanılmaması söz konusudur. Tıbbi cihazlar ağır olabildiğinden tek seferde taşınması mümkün olmayabilir. Parçalar halinde taşınan tıbbi cihazın, montaj işlemi hastaneye ulaştığında yeniden birleştirilir. Tıbbi cihazlar hastanelerde, poliklinikler ve nadir de olsa hasta bakımında kullanılan hassas ve pahalı cihazlardır. Bu süreçte alanında profesyonel olmayan kişilerle çalışıldığında tıbbi cihaz hasar görüp işlevini kaybeder.

Hastanelerde Kullanılan Tıbbi Cihazlar Nelerdir?

Bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler medikal cihazların gelişmesini sağlamıştır. Bu durum hastalara daha doğru teşhis konulabilmesi için medikal cihaz kavramını ele almıştır. Tıp sektöründe gelişen bu teknoloji tıbbi cihazları çeşitlendirmiş ve geliştirmiştir. Bu cihazlar, hastalıkların bulunmasında ve hastaların tedavi edilmesinde rol oynar. Medikal cihazlar, hastaların iyileşmesinde ve sağlık takibinin yapılmasına katkıda bulunur. Örnek vermek gerekirse:

Röntgen, ultrason, solunum ve kan analizi cihazları hastanelerde kullanılan tıbbi cihazlar için en iyi örneklerdir.

Tıbbi Cihaz Yönetmeliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde teknolojik aletlerin gelişmesi sağlık sektörünü etkilemiştir. Teşhis ve tanıların daha doğru konulabilmesi medikal cihazlar sayesinde olmuştur. Hastaneler medikal cihaz taşımacılığı için taşıma ekibi ile anlaşma imzalarlar.

Avrupa Birliği ve aday ülkelerinde piyasaya sürülen tıbbi cihazlarla ilgili kullanılan 93/42/EEC sayılı yönetmelik, ülkemizin yönetmeliğine 07.06.2011 tarih ve 27957 sayılı Resmî Gazetede yayımlanmış bir tıbbi cihaz yönetmeliğidir. Bu yönetmeliğe göre tıbbi cihazların tanımını iki farklı şekilde verebiliriz.

Organ, kan ve doku bağışları dahil olmak üzere, insan vücudundan elde edilen örneklerin in vitro tetkiki aracılığıyla bilgi sağlaması amacını taşıyan cihazlar ve tanımda atıfta bulunulan cihazların temizliği, dezenfeksiyonu ve sterilizasyonu için özel olarak tasarlanan ürünler diyebiliriz.

Tıbbi Cihaz Yönetmeliği Dışı Ürünler

  • Tanı için kullanılan in vitro tıbbi cihazları,
  • Vücuda yerleştirilebilir aktif tıbbi cihazlar yönetmeliği kapsamında bulunan ürünler,
  • Kozmetik Kanunu içinde bulunan kozmetik malzemeleri,
  • İnsan kanı hariç kan ürünleri, insan kaynaklı plazma veya kan ürünleri ile insan hücre dokusu, nakil organları ya da bunlardan elde edilen ürünler,
  • Cansız hayvan dokuları ve cansız hayvan dokularından elde edilen ürünleri kapsayan tıbbi cihazlar hariç olmak üzere hayvansal doku ve hücreleri.

Tıbbi Cihaz Taşıma Fiyatları

Taşıma işlemini yaptığımız medikal cihazlar için fiyatlar değişiklik göstermektedir. Bu değişiklikler tıbbi cihazın montaj ve demontaj işleminin yapılıp yapılmamasına bağlıdır. Ayrıca fiyatlar cihazın götürüleceği yere bağlı olarak değişmektedir.

Bu yazımızda medikal ve tıbbi cihazların nakliye işlemlerinin nasıl bir sürece tabi tutulduğundan bahsettik. Günümüzde gelişen sağlık sektörünün etkisi tıbbi taşımacılık sektörüne de yansıdığı için alanında profesyonel bir firmadan taşıma hizmeti almak önemlidir.

24 Eki 2023 - 20:07 - Yaşam --- Okunma

Son bir ayda ereglihaberleri.com sitesinde 639.735 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ereğli Haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ereğli Haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ereğli Haberleri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ereğli Haberleri değil haberi geçen ajanstır.


Reklamı Kapat