Reklamı Kapat

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Ne Zaman Toplanıyor? Kısıtlama Kararları alınacak mı?

Ülkede artan koronavirüs vakalarından dış politikaya, meydana gelen afetlerden ekonomiye kadar pek çok konuda önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşk...

Büyütmek için resme tıklayın

Ülkede artan koronavirüs vakalarından dış politikaya, meydana gelen afetlerden ekonomiye kadar pek çok konuda önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabineyi ne zaman toplayacağını da açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Erdoğan; orman yangınları, sel felaketi, yüz yüze eğitim, Türkiye'ye mülteci akını iddiası gibi birçok konuda açıklama yaptı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: TÜRKİYE YOL GEÇEN HANI DEĞİLDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin düzensiz göçle mücadelede ve göçmen politikasıyla ilgili "Herkes şunu bilsin ki Türkiye yol geçen hanı değildir. Bütün bunları biz ölçüyoruz, biçiyoruz, adımımızı da ona göre atıyoruz" açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bartın, Kastamonu ve Sinop'ta yaşanan sel felaketiyle ilgili açıklama yaptı.

Erdoğan, tüm kurumların bölgede çalışma yürüttüğünü söyledi. "Tüm bakan arkadaşlarımız, AFAD, hepsi şu anda oradalar" dedi.

SEL BÖLGESİNDEKİ VATANDAŞLARA UYARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal D ve CNN Türk ortak yayınında sel bölgesindeki vatandaşlara çağrı yaptı.

Erdoğan, "Vatandaşlarıma bir şeyi hatırlatmak istiyorum, zorda kalmadıkça karayollarını tercih etmeyin, çünkü her an heyelan olabilir" açıklamasını yaptı.

YANGINLARLA MÜCADELE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde alevlere teslim olan orman yangınlarıyla ilgili açıklama yaptı.

Yangınların çoğunun kontrol altına alındığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yangınları çıkaranlar arasında ailesinde terör örgütü ile iltisaklı kişiler var. Yürüyen soruşturmalarda gözaltına alınanlar, tutuklanan kişiler var" açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Coğrafyamızda yangın söndürmede en önemli hava aracı olan helikopterler 2002 yılında 18 adetken 2021 yılında 39'a çıkardık ama bu süreçte bu rakam 60'a yaklaştı. Önümüzdeki yıl belki kendimize ait uçağımızı satın alacağız. İtfaiye noktasındaki ekibimizi, filomuzu çok daha güçlü hale getirmiş olacağız. Orman yangınından etkilenen yerlerde TOKİ 1 ay içerisinde inşaatlara başlayacak. Hedef, 1 yıl içerisinde bu inşaatları bitirmek."

"TÜRKİYE YOL GEÇEN HANI DEĞİLDİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin düzensiz göçle mücadelede ve göçmen politikasıyla ilgili de konuştu.

"Herkes şunu bilsin ki Türkiye yol geçen hanı değildir. Bütün bunları biz ölçüyoruz, biçiyoruz, adımımızı da ona göre atıyoruz" diyen Erdoğan, sosyal medyaya yansıdığı gibi düzensiz göç akınının söz konusu olmadığını söyledi.

"Yakalanan Afgan düzensiz göçmenlerin önemli bölümü yetkili kurumlarımız tarafından tekrar Afganistan'a sınır dışı ediliyor. Taliban'la bazı görüşmelere varıncaya kadar şu anda ilgili kurumlarımız çalışıyor. Hatta belki ben bile onların lideri durumunda olacak olanı kabul etme durumum olabilir"

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, GÜNDEMDEKİ KONULARA İLİŞKİN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR YAPTI. ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARINDAN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR ŞÖYLE:

Karadeniz'de sel | Zorda kalınmadıkça karayolları tercih edilmesin, heyelan olabilir.

 Yangınlarla mücadele | Dünyada en kısa sürede müdahale eden ülkeyiz.

 Afganistan'daki durum | Taliban'ın liderini kabul etme durumum olabilir.

 Mülteci akını iddiası | Herkes şunu da bilsin ki, Türkiye yol geçen hanı değildir.

 Fındık alım fiyatı | Giresun kalite fındık 27, Levant kalite fındık 26,5 lira.

 Yüz yüze eğitim | Pazartesi günü görüşeceğiz, ikna olursak 'hayırlı olsun' deriz.

 Sosyal medya düzenlemesi | Manipülasyonun bini bir para. Gereğini ödeyecekler.

'MÜDAHALE YETERSİZ KALDI' ELEŞTİRİLERİ

Her şey dört dörtlüktür iddiasında bulunamam. Yangınla mücadele ederken bütün imkanlarınızı seferber ediyorsunuz.

Yetersiz kalmanın tanımı nedir? 6 bakanım her an oradaydı. Tüm itfaiye ekibimiz oradaydı. AFAD, Kızılay... Tüm kurumlarımızı orada oldu. Bakan yardımcılarım oradaydı. Bunu söyleyenlerin kendileri nereden izlediler?

İlk defa kullanmaya başladığımız insansız hava araçları sayesinde 12 saniyeyi buldu. Yangının şiddetini ciddi manada düşürdük.

Bunu söyleyenler acaba burada nasıl bir zaman yapıldı? bunu biliyorlar mı? Hayır. Biz bütün ekibimizle, kahramanlarımızla başarılı olduğumuza inanıyoruz.

"HEDEF, 1 YIL İÇİNDE İNŞAATLARI BİTİRMEK"

Daha ilk günde zarar tespit komisyonlarını devreye soktuk. Valilerle birlikte çalışmalara başladılar. Bir taraftan da durumu kritik olan vatandaşlarımıza Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız gerekli yardımları yaptı. Bizim programımız bir ay içerisinde inşaatların başlatılması yönünde talimat vermekti. TOKİ işi üstlendi, 1 ay içinde inşaatlarımıza başlayacağız. Hedef, 1 yıl içinde inşaatları bitirmek. Yanan konutları en uygun şekilde yapıp bitirmek. Bu konuyla ilgili olarak da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız adımlarını attı.

Ahırlı evlerin planlamasını da bakanlığımız yaptı. İlk etapta buna 50 milyon ayırıldı. 'Ben kiraya çıkarabilirim, ev bulabilirim' gibi talepleri olan varsa kira yardımı yapıyoruz. Kiraya çıkabilirsiniz. Mobilyasını, beyaz eşyasını da almak suretiyle onları oraya yerleştirmek konusunda kararlıyız.

"YANAN ORMANLARIMIZ KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞACAK"

Anayasa'nın 169. maddesi çok açık; yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir. Yapılandırmaya gidemezsiniz. Yanan orman yerlerini nasıl ağaçlandırdığımız ortada. Hızla ağaçlandırma faaliyetlerine bir defa başlayacağız. 19 yılda 5,5 milyar adet ağaç diktik. Aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Yanan ormanlarımız küllerinden yeniden doğacak. Bunlar ne kadar ağaç dikti? Sizin belediyeleriniz ne kadar ağaç dikti? Siz bunun hesabını verin. İBB Başkanlığı yaptım. Biz geldik, süratle ağaçlandırdık. Üstelikte fidan değil yetişmiş ağaçlarla ağaçlandırdık. 6 ay içinde İstanbullular şaşırdı. Su da yoktu İstanbul'da. Suya da kavuşturduk.

Geleceğe Nefes projemizle orman alanlarımız genişlettik, yeni alanlar oluşturduk. Buna aynı şekilde devam edeceğiz.

"ŞU ANDA AFAD BİR BAKANLIK GİBİ ÇALIŞIR HALDE"

Bakanlık dediğiniz zaman; çok büyük işler yapar anlamına gelmez. Kurumların güçlü olması önemli. AFAD, bir bakanlık gibi çalışıyor. İçişleri Bakanlığına bağlı. Yönetim güçlü olunca, çok iyi işler yapabiliyorsunuz. Doğru planlama ve yönetimin tek çerçevede yapılması için bu sürece devam ediyoruz. Bu işi yürütüyoruz, herhangi bir sıkıntı yok. AFAD, bundan sonra çok daha güçlü bir şekilde yoluna devam eder.

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN?

Türkiye’de son günlerde en çok merak edilen konuların başında olan okulların yüz yüze açılması, koronavirüs tedbirleri, kısıtlamalar, yerli aşı ve pek çok konu Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde konuşulacak.

Peki Kabine Toplantısı ne zaman?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabinenin önümüzdeki pazartesi günü toplanacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi 16 Ağustos Pazartesi günü toplanacak.

Yapılacak olan toplantı sonrasında alınan kararları Başkan Erdoğan, ulusa sesleniş programında açıklayacak.

'SANATÇILAR GİRİŞİMİ' İSİMLİ GRUBUN BİLDİRİSİ

Meclis'in açılmasıyla birlikte sosyal medyaya yönelik bir çalışmanın yapılması gereğine inanıyorum.

Kurumlarımızın ve görevlilerimizin fedakarlıkla yürüttüğü yangınla mücadelemize gerçek dışı bilgi ve haberlerle leke sürmeye çalışıyorlar. Manipülasyonun bini bir para.

Hiçbir dijital mecra hukuktan azade değildir. Gereğini ödeyecekler. İtibar suikastı, hedef gösterme... Ne ararsan bunlarda var. Biz de bunların takipçisiyiz. Planlı bu kampanyalarla halkımız tahrik edilmeye çalışıyor. Ekşi Sözlük... Bayağı ekşi!

YENİ SEÇİM SİSTEMİ VE SEÇİM BARAJI

Arkadaşlarımız MHP ile konuyu çalışıyor.

(Yeni anayasa) Devlet Bey'e bu hazırlığımızı takdim edip, bu çalışmamızı istiyorum ki çok daha güzel bir noktaya taşıyalım.

Muhalefet partilerinden, somut anayasa metinlerini bir an önce milletimizin önüne koymalarını bekliyoruz.

YÜZ YÜZE EĞİTİM

Müjdeyi pazartesi günü yapacağımız Kabine Toplantımızda müzakere edeceğiz.

Yüz yüze eğitime geçebilmek, Mahmut Bey hazırlıkları bu yönde yapmışsa, ‘okulları açalım’ diyorsa, biz de Kabine olarak bu işe ikna olursak ‘hayırlı olsun’ deriz.

Çocuklarımız okullarına hasret kaldılar.

EKONOMİDEKİ TEDBİR VE DESTEKLER

Bu yıl ilk çeyrekte yakaladığımız yüzde 7'lik seviye, yılı gayet iyi seviyede kapatacağımızın göstergesidir.

İşsizlik rakamları yaklaşık 2-2,5 puan daha düştü. Bu da neyi gösteriyor? İşsizlikte de Türkiye şu anda olumlu istikamette ilerliyor.

İhtiyaç sahibi her kesimin yanında yer almayı sürdüreceğiz.

YKS'DE BARAJIN DÜŞMESİ

Gençlerimize tercih süresinde ek yerleştirme daha yapılması kararını aldık. Bu onlara çok büyük bir imkan sağlıyor.

'AÇMADIĞIN TAKDİRDE BEDELİNİ ÖDEYECEKSİN'

Erdoğan, "Amerika'da bir Twitter olayı nelere vesile oldu. Türkiye'de senin ofisin yok, görevlendirdiğin elemanın yok. Öyleyse bunlara bunun bedelini ödetmemiz lazım. Ofisini açacaksın, vergini ödeyeceksin, açmadığın takdirde bedelini ödeyeceksin" dedi.

11 Ağu 2021 - 23:12 - Dünya --- Okunma

Son bir ayda ereglihaberleri.com sitesinde 548.389 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ereğli Haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ereğli Haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Ereğli Haberleri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ereğli Haberleri değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı için zorunluluk getirilmeli mi?