Reklamı Kapat

Rüşvet Suçunda Şikayet ve Zamanaşımı Süresi

Türk Ceza Hukuku hükümleri gereğince suçların bir kısmı, takibi için şikayete tabi iken bir kısmı, takibi şikayete tabi suçlardan değildir.

Türk Ceza Hukuku hükümleri gereğince suçların bir kısmı, takibi için şikayete tabi iken bir kısmı, takibi şikayete tabi suçlardan değildir. Bu tür suçlarda şikayet değil ihbar söz konusudur. Soruşturma ve kovuşturma işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için şikayet aranan suçlarda şikayet süresi genellikle 6 aydır. Bu tür suçların, şikayet süresi içerisinde kolluk birimlerine ya da savcılık makamına şikayet edilmesi gerekir. Takibi için şikayet değil ihbar söz konusu olan suçlarda, yani takibi şikayete bağlanmamış suçlarda şikayet olmadığı için şikayet süresi de bulunmaz.

TCK 252 rüşvet suçu, takibi şikayete tabi kılınan suçlardan değildir. Bu nedenle rüşvet suçunda şikayet değil ihbar söz konusudur. Rüşvet suçunun ihbarı için kanun koyucu herhangi bir yasal süre düzenlememiştir. Fakat, rüşvet suçu sebebiyle bir kişi hakkında soruşturma yapılabilmesi için 15 yıllık dava zamanaşımı süresinin geçmemiş olması gerekir.

Rüşvet Suçunda Görevli ve Yetkili Mahkeme

Ceza yargılamasında görevli iki tür mahkeme olup bu mahkemeler; ağır ceza ve asliye ceza mahkemeleridir. Ağır ceza mahkemeleri, ceza üst sınırı olarak 10 yıl ve üzeri hapis cezası öngörülen suçlara bakmakla görevliyken 10 yıl ve daha az hapis cezası öngörülen suçlar için asliye ceza mahkemesi görevli kılınmıştır.

Ceza üst sınırının yanı sıra bazı suç tipleri vardır ki bu suçlar, yasada özel olarak düzenlenmiş olup ceza üst sınırına bakılmaksızın ağır ceza mahkemelerinde yargılanır. Rüşvet suçu, özel olarak düzenlenen ve ağır ceza mahkemesi eliyle yargılamaya konu edilecek olan suçlar arasındadır. Rüşvet suçunda yetkili mahkeme ise, suçun işlendiği yargı çevresinde bulunan ağır ceza mahkemesidir.

Rüşvet Suçu ile İrtikap Suçu Arasındaki Farklar

Rüşvet suçu ve irtikap suçu, uygulamada sıkça karıştırılan suç tiplerindendir. Ancak bu iki suç arasında ciddi ayrımlar mevcuttur. İrtikap suçu, failin yani kamu görevinde bulunan memurun bir başkasının iradesini etkilemesi ve fayda sağlaması ile oluşurken rüşvet suçunda karşılıklı yarar söz konusudur. Bu itibarla irtikap suçu tek failli bir suç tipiyken rüşvet suçu çok faillidir.

Rüşvet Suçu Nedeniyle Soruşturma ve Kovuşturma Sürecinde Hukuki Yardım

Rüşvet suçu, cezası itibariyle hürriyeti bağlayıcı yaptırımlar öngörülen bir suç olup son derece ciddi ve hassasiyetle takip edilmesi gereken suçlardandır. Rüşvet suçunu konu alan soruşturma ve kovuşturma sürecinde hukuki yardım almak, kişinin lehine sonuç verecektir.

Rüşvet suçu nedeniyle gerçekleştirilen ceza yargılamasında, deneyimli bir ağır ceza avukatından hukuki yardım alınması, yasal hakların etkili bir şekilde savunulması, sürecin müspet yönde kısa sürede tamamlanabilmesi adına önemlidir. Zira ağır ceza avukatı, müdafiinin hukuki haklarını ve menfaatini müdafaa ederek lehine sonuç verecek delilleri araştırarak, kişinin aleyhine sonuç doğuracak delillere dayanmama yükümlülüğü ile hareket edecektir.

25 Oca 2022 - 16:01 - Yaşam --- Okunma

Muhabir  Makale Reklam

Son bir ayda ereglihaberleri.com sitesinde 650.028 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ereğli Haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ereğli Haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Ereğli Haberleri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ereğli Haberleri değil haberi geçen ajanstır.